Noha Ban Ki Mun, a január elsejével posztjáról leköszönő dél-koreai ENSZ-főtitkár többször kifejezte kívánságát, azt szeretné, ha nőt állítanának a világszervezet élére, s a hírek szerint ezt szorgalmazta volna a jelenlegi, illetve legesélyesebb jövőbeni amerikai elnök, Barack Obama és Hillary Clinton is, ez a szempont lekerült a napirendről. Ahogy arról is egyre kevesebb szó esett, hogy az új vezetőnek Kelet-Európából kellene kikerülnie, mivel ez a térség még nem adott főtitkárt.
Guterres mindegyik próbaszavazáson az élen végzett, s már kezdettől fogva ő számított a voksolás favoritjának.
António Guterresről bizton lehet állítani, hogy megbirkózik egy nagy nemzetközi szervezet vezetésével, hiszen tíz évig állt az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága élén. Az UNHCR-nek 126 tagállama van, s majd tízezer fős stábot foglalkoztat. Előtte hat évig – 1999 és 2005 között a Szocialista Internacionálé elnöki posztját töltötte be, 1995 és 2002 között pedig Portugália kormányfője volt. A 67 éves politikus négy nyelven beszél, s híres kiváló konszenzusteremtő képességéről.
Guterrest 1991-ben a voksok több mint 60 százalékával választották a portugál szocialisták, a PS főtitkárává. A jobboldali szociáldemokrata Aníbal Cavaco Silva már tíz éve volt kormányfő, a szocialisták új társadalmi szerződést kínáltak a lakosságnak. 1995 októberében Antonio Guterres vezetésével aztán újra győztek a szocialisták, a párt 1975 óta a legjobb eredményét érte el. 1996-ban az elnöki posztot is megszerezték, Antonio Sampaio lett az államfő.
Akik jól ismerik, azt mondják Guterresről, hogy mindig „kicsi volt számára Portugália”, kormányfőként is nemzetközi távlatokban gondolkodott. 1996-ban miniszterelnöksége idején hívták össze a portugál nyelvű államok első csúcstalálkozóját, megalakult a portugál államok közössége. Guterresnek meggyőződése, hogy így nagyobb súllyal tudják képviselni érdekeiket a nemzetközi porondon.
A leendő ENSZ-főtitkár számos alkalommal emelt szót a menekültek jogai mellett.