Alig lehetett olykor hallani hétfőn a parlamenti ülésteremben a bekiabálásoktól Orbán Viktor győzelmi jelentését. A felszólalás végén Kövér László házelnök elnézést is kért a kormányfőtől, amiért nem tudta megfékezni a szocialisták "civilizálatlan és folyamatos óbégatását". A demokratikus ellenzék azért hangoskodott, mert a miniszterelnök az érvénytelen kvótareferendumról azt állította, a magyarok történelmet írtak, és a nemek elsöprő győzelmével Magyarország nyert. Közölte, 2010 óta betartjuk a Brüsszel által megkövetelt fiskális fegyelmet, az uniós szabályokat törvényben rögzítettük, így becsületes lépés, ha az emberek akaratának közjogi súlyt akarnak adni, ezért kezdeményezi az alaptörvény módosítását a népszavazás értelmében.
Orbán zsonglőrködött a számokkal, közölte, vasárnap az érvénytelen voksokkal együtt a szavazók 98 százaléka tudatta, hogy migránsügyben a döntés joga Budapesté és nem Brüsszelé és ezért a jogunkért harcolni kell. A kormány vállalta, hogy népszavazást kezdeményez, vállalva ezzel az Európai Bizottság bosszúját. Az európai baloldal és bizottság menekültpárti, így van ezzel a magyar baloldal is, a DK nyíltan vállalja álláspontját, az MSZP "sunyi módon, szégyenlősen". Szervezett betelepítésről, felső korlát nélküli kvótáról beszélt. Utóbbi "embertelen megoldás", amivel az európai emberek sem értenek egyet. Brüsszel hangos és antidemokratikus, ennek ellenére Orbán mindent meg fog tenni, hogy a magyarok többségének akaratát érvényesítse.
A kormányfő a pulpituson magyarázza a magyarázhatatlant FOTÓ: MTI/MÁTHÉ ZOLTÁN
Egyértelmű kudarcot szenvedett a kormány a népszavazáson - reagált a miniszterelnök napirend előtt elhangzott beszédére Tóth Bertalan, akinek Kövér szándéka szerint elnézést kellett volna kérnie Orbántól a bekiabálások miatt. Az MSZP frakcióvezetője inkább arra figyelmeztetett, hogy a referendumtól távol maradó ötmillió ember nemet mondott a Fidesz és a Jobbik politikájára. A kormány feladata, hogy az emberek biztonságát szavatolja, de ehhez nincsen szükség az alaptörvény módosítására. A szocialisták viszont Felelősség és biztonság címmel programot terjesztettek be, ami a kormány teendőit tartalmazza. Azt követelte, vizsgálják ki, mennyi pénzt költöttek erre a kampányra, és hogyan.
Hazárdjátékot játszott Magyarországgal, ezért Orbánnak távoznia kell, csakúgy, mint David Cameron brit kormányfőnek a Brexit után. Ezt Vona Gábor követelte, amikor a miniszterelnök felszólalását kommentálta. Ám a Jobbik elnöke, frakcióvezető-helyettese realista, ezért közölte: "Tudom, hogy nem fog lemondani, látom az arcán." Emlékeztetett, pártja már korábban alaptörvény-módosítást javasolt, így megspórolhatták volna a referendum 15 milliárdos költségét. Vona szerint Orbán vasárnap óta vesztes politikus, és az uniós színtéren nem fogják komolyan venni. Brüsszel a miniszterelnök felelőtlenségét kíméletlenül ki fogja használni, a népszavazás után Magyarország pozíciója meggyengült. A Jobbik elnöke a durva kampány miatt is felelősségre vonta a miniszterelnököt.
Soha ilyen politikai egység magyar miniszterelnök mögött még nem sorakozott fel - mondta fel a kormánypárti leckét a Fidesz frakcióvezetője. Kósa Lajos a kétkedő ellenzékieknek azt üzente, ebben a helyzetben a miniszterelnök lemondását követelni azt jelenti, hogy az illető semmit nem ért a politikából. Az ellenzékre nem számíthat az ország a haza védelmében, számukra ugyanis fontosabb a pártpolitikai szempont, ezt láthattuk a népszavazáson. De nem ismeretlen ez a magyar történelemben. Kósa szerint az MSZP-hez hasonlóan örülhetett 1526-ban Szapolyai János, hogy a magyar királynak nem sikerült megvédenie a hazát a törökök ellen. "Ismerjük a Szapolyai Jánosokat és Thököly Imréket" - fogalmazott.
Történelmi párhuzamokat nem tilos vonni parlamenti beszédben, de ezúttal meg kell védenie Szapolyai Jánost és Thököly Imrét a "méltatlan párhuzamtól" - reagált Kósa hozzászólására a házelnök.
"Ha jól értem, van itt egy vita, hogy az MSZP vagy a Jobbik nyerte a népszavazást. Beszéljék ezt meg egymással!" - kezdte viszontválaszát a miniszterelnök. Véleménye szerint ez a vesztesek logikája, mert a győztesek azokkal foglalkoznak, akik elmentek szavazni, míg a vesztesek a távol maradókkal. Az ellenzék megkapta, hogy futballszurkolóvá alakult, ráadásul a Jobbik Brüsszelnek drukkol, ami inkorrekt, hazafiatlan lépés. "Megvett emberek, fogott párt" - mondta a Jobbikra, Vonát pedig fodrásszal és konditeremmel cukkolta. Ez után a szocialistákat leckéztette azzal, hogy ők a rossz európai megoldások hívei.
Napirend előtt, majd az azonnali kérdések órájában is folytatódott az adok-kapok. Vona megismételte, fél évvel ezelőtt kellett volna alaptörvényt módosítani és újfent lemondásra szólította a miniszterelnököt, aki váratlanul közölte, megfontolja a Jobbik vezér javaslatát. Egy perc múlva viszont bejelentette, átgondolta a dolgot és nem mond le.