"A cél az volt, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba, tisztázzuk, mit akarnak a magyarok a tömeges migráció ügyében" - mondta a kormányfő, jelezve, hogy több mint 3 millió 282 ezer ember ezt elutasította.
Vasárnap a nemek elsöprő győzelmével Magyarország nyert - jelentette ki a kormányfő. Amikor Magyarország az európai uniós csatlakozásról döntött, akkor 3 millió 50 ezer ember szavazata elég volt hozzá, most pedig mintegy 3,3 millió ember mondott nemet. Mostantól 3,3 millió ember akaratát képviselik Brüsszelben - mondta Orbán Viktor.
Megjegyezte, bár közjogi értelemben nem kötelezi az Országgyűlést a népszavazás eredménye, a Ház érvényt szerezhet annak, ezért kezdeményezi az alaptörvény módosítását "a népszavazás szellemében".
Orbán Viktor szerint a 2014-es választásokon induló pártok a migránskérdésről "egy kukkot sem mondtak és nem is mondhattak", ezért mivel a parlamenti választással a bevándorlás kérdését nem lehetett eldönteni, a választás eredményéből Magyarország véleményét levezetni nem lehetett, egyetlen becsületes megoldás maradt, döntsék el a magyarok, mit akarnak. Kik élhetnek Magyarország területén? Ki döntsön erről? Brüsszel vagy Budapest? - tette fel a kérdést a kormányfő, jelezve, ezt kellett a népszavazáson eldönteni.
MSZP: a kormányfő foglalkozzon a valós problémákkal is!
Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője szerint a népszavazás eredménye: 5:3, a választópolgárok többsége, ötmillióan döntöttek úgy, hogy nem vesznek részt a Fidesz által rendezett "értelmetlen, drága és hazug színjátékban".
Az ellenzéki politikus azt mondta: a kormányfő győzelemnek állította be az egyértelmű kudarcot, holott a választópolgárok többsége átlátott a szitán, nem hagyta magát félrevezetni. Szerinte az otthonmaradók és az érvénytelenül szavazók is aggódnak Magyarország jövőjéért és biztonságáért.
Ezek az emberek a menekültválság mellett aggódnak az egészségükért, a gyermekeik oktatásáért és a megélhetésükért is - folytatta Tóth Bertalan. Kijelentette: a kormánynak eddig is minden eszköze megvolt ahhoz, hogy garantálja az ország biztonságát, nincs szükség alaptörvény-módosításra, így az MSZP nem is támogatja azt.
Az alaptörvény-módosítás bojkottjára szólított fel a DK
Egy bukott népszavazásra alkotmánymódosítással válaszolni politikai gazemberség - mondta Gyurcsány Ferenc.
Úgy fogalmazott: amikor egy kormány népszavazást ír ki, akkor engedélyt kér a néptől, hogy megtegyen valamit. Az érvénytelen referendum azt jelenti, hogy a nép nem adott engedélyt az Orbán-kormánynak, hogy folytassa eddigi politikáját, arra pedig végképp nem, hogy módosítsák az alaptörvényt - szögezte le.
A népakarattal nyíltan szembefordulni, az a nép elárulása, "maga az önkény", ha megteszi, akkor Orbán Viktor "pária lesz hazájában és Európában, egy szó- és hitszegő önkényúr" - jelentette ki a DK elnöke.
A politikai tanulság, hogy az egyeztetett, közös politikai tartalmú kampánnyal eredményt tudtak elérni, a "győzelem" pedig megnyitotta az utat a parlamenti választáson való, egyeztetett, közös részvételhez is - ismertette álláspontját.
Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy egy ilyen összefogás során "nincs alku, együttműködés van". Hozzátette, hogy hétfőn telefonon beszélt Molnár Gyulával, az MSZP elnökével és mindkettejüknek az a célja, hogy 2017-re elkészítsenek egy közös ajánlatot.
A PM megkezdené a tárgyalásokat az előválasztásról
Szabó Tímea társelnök azt mondta: az érvénytelen népszavazás után tovább kell lépni és a következő hónapokra koncentrálni, ezért még hétfőn hivatalosan megkeresi a "demokratikus ellenzéki pártok vezetőit" a tárgyalásokkal kapcsolatban. Értékelése szerint a kormányt - egy előválasztást követően - 2018-ban meg lehet buktatni, de a választásokat ki kell nyitni az emberek, a civilek felé.
"Nemet mondunk a 2014-es összefogásra, nemet mondunk a színfalak mögötti mutyira, nemet mondunk arra, hogy néhány pártvezér döntse el azt, hogy a saját túlélése érdekében kit hol kíván indítani" - fogalmazott, hozzátéve: ez a biztos bukáshoz vezet.
Szabó Tímea közölte: elvárják, hogy az október 24-i egyeztetésre konkrét tervekkel, javaslatokkal érkezzenek a résztvevők, hogy a lebonyolítás részleteiben meg tudjanak állapodni. Hozzátette: ez nem a pártokról szól, hanem arról, hogy az emberek kezébe adják a döntést arról, ki az az egy jelölt, akit el akarnak indítani a kormánypártival szemben.
Arra a kérdésre, hogy kit hívnak az egyeztetésre, azt felelte: a Liberálisok döntsék el, hogy asszisztálni szeretnének-e egy illegitim rendszerhez, a Jobbik pedig szerinte jelen formájában nem tartozik a demokratikus ellenzékhez, így őket nem várják.
Liberálisok: helytelen az alaptörvény módosítása
Fodor Gábor hétfői budapesti sajtótájékoztatóján kijelentette: határozottan visszautasítják a kezdeményezést, mert az továbbra is értelmetlenül szembemegy az Európai Unióval, élezi a konfliktust és nincs mögötte választói többség. Az ellenzéki politikus megköszönte a népszavazáson kapott igen szavazatokat, külön kiemelve, hogy Felcsúton 21-en mertek így voksolni. Értékelése szerint ez azt mutatja, hogy pártja elkezdte bázisának építését.
Gratulált a Kétfarkú Kutyapártnak is, üdvözölve, hogy aktív részvételre buzdították az embereket, s szerinte így lehet legyőzni a kormányt. Az ellenzéki politikus szerint a népszavazás politikai vereség a kormánypártok számára, a 15 milliárd forintos gyűlöletkampány leszerepelt.
A PM által kezdeményezett ellenzéki egyeztetésre úgy reagált: nincsenek ellene, s létezik az előválasztásnak olyan formája, amit támogatnának.
Vona: Orbán Viktor vesztes politikus
Vesztes politikusnak nevezte és lemondásra szólította fel a Jobbik elnöke Orbán Viktor miniszterelnököt hétfőn a parlamentben. Vona Gábor szerint Brüsszel a kormányfő - kvótareferendummal kapcsolatos - felelőtlenségét és hibáját kíméletlenül ki fogja használni Magyarországgal szemben.
A Jobbik tavasszal javaslatot tett az alaptörvény módosítására. Nem szégyelli magát a miniszterelnök, hogy fél év és 15 milliárd forint elköltése, egy sikertelen népszavazás után előáll ugyanezzel a javaslattal? - kérdezte.
Vona Gábor azt mondta, Orbán Viktor hitelessége, tekintélye, ereje az európai színtéren végletesen megcsappant, nem fogják komolyan venni a brüsszeli bürokraták a kvóta elleni harcban.
A Jobbik-elnök közölte, azok az emberek, akik elutasítják a kvótákat, mégis otthon maradtak, Orbán Viktornak üzentek. Az üzenték: elég volt a durva kampányból, a közpénzek pazarlásából - mondta, majd lemondásra szólította fel a miniszterelnököt.
A Fidesz-frakció támogatja az alkotmány módosítását
A Fidesz-frakció támogatja, hogy a vasárnapi kvótanépszavazás után az Országgyűlés alkotmányt módosítson, mint azt Orbán Viktor miniszterelnök kezdeményezte - közölte Kósa Lajos, a kormánypárt frakcióvezetője.
Az alaptörvény-módosítási javaslat pontos szövegén dolgoznak, de várhatóan az lesz az iránya, hogy az alkotmány is kizárja, hogy Magyarországra kötelező érvénnyel telepíthessen be bárki nem magyar állampolgárokat a magyar parlament és kormány megkérdezése nélkül - mondta a politikus.
A vasárnapi referendum eredményét Kósa Lajos úgy értékelte: a miniszterelnök felhívására mintegy 3,3 millió ember fejezte ki azt, hogy nem kér a kötelező betelepítési kvótából. "Soha még miniszterelnök mellett semmilyen kérdésben nem valósult meg olyan politikai egység, mint ami most a magyar kormányfő mögött" - fogalmazott a frakcióvezető, aki szerint ez egy olyan erő, amely eldönti azt a politikai vitát, hogy mi a népszavazás eredménye.