Mindent el fog követni, hogy a Népszava munkatársa végre találkozhasson Farkas Flóriánnal - ígérte meg tegnap sokadszorra a kancelláriaminiszter munkatársunknak. Lázár János kancelláriaminiszter heti Kormányinfóján rácsodálkozott, hogy még nem sikerült beszélnünk a miniszterelnök romaügyi biztosával, akit a szabálytalanságok miatt megbukott foglalkoztatási szövetkezetekről, illetve a Híd a munka világába projektről már az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is kérdezett. "Ó, nem sikerült betartanom az ígéretemet? Ha megtalálom, feltéve, ha megtalálom, meghívom egy kávéra, hogy közvetítsem felé az óriási társadalmi érdeklődést. Mindent el fogok követni" - fogalmazott a Miniszterelnökség vezetője, aki figyelmeztettünk, legkésőbb hétfőn biztosan találkozik a miniszterelnöki megbízottal a Parlamentben. Lázár múlt csütörtökön kiállt Farkas mellett, ezért voltunk kíváncsiak arra, miért bujkál előlünk a fideszes roma politikus.
Akkor azt kérdeztük tőle, nem a népszavazás miatt jegelik-e Farkas-ügyet, mert hírek szerint a kormány azt sem veszi jó néven, hogy az adóhivatal megkezdte a vizsgálódást az Országos Roma Önkormányzat körül.
Elkezdődött a több száz tanú kihallgatása az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) kétesnek vélt milliárdos pénzköltéseinek az ügyeiben költségvetési csalás miatt. A Híd a munka világába körüli gyanús uniós pénzköltésekre is választ vár az adóhivatal, bár sokak szerint nem az ügyben leginkább érintetteket idézték be. Az atv.hu úgy tudja, hogy a szervezetet a kérdéses időszakban vezető miniszterelnöki biztost, Farkas Flóriánt „nyomozástaktikai” okok miatt csak a végén idézi be a NAV. A miniszterelnök érinthetetlennek tűnő jó barátján kívül már 150-200 embert is beidézhettek az ügyben: roma képviselőket, a roma önkormányzat több képviselőjét, munkatársát, családtagokat és külsősöket. Az ügyben az adóhatóság Bűnügyi Főigazgatósága Központi Nyomozó Főosztályán folyik nyomozás. A tanúként beidézett érintetteknek a kihallgatásra magukkal kellett vinniük a Farkas regnálása alatti időszakban kapott dokumentumokat, megbízási szerződéseiket, vagy a munkaviszonyukkal kapcsolatos dokumentumokat.
Vajda László ORÖ-képviselő szerint a nyomozók a Híd a munka világába nevű foglalkoztatási szövetkezettel és az Út a szakmaválasztáshoz című projekttel kapcsolatban tettek fel kérdéseket. Arra is kíváncsiak voltak, hogy a módszertani központban foglalkoztatott képviselőknek és külsősöknek mi volt a feladatuk, milyen munkákat végeztek, kik voltak a vezetők. Azt is megkérdezték a képviselőktől, tudtak-e a Híd a munka világába projekthez megvásárolt irodákról, tudják-e egyáltalán, hogy melyik városban vásároltak ilyen ingatlanokat.
Mint arról a Népszava is többször beszámolt: az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) rengeteg szabálytalanságot tárt fel az ORÖ gazdálkodásában, és még március 8-án közölte, eláll az ORÖ Híd a munka világába projektről kötött szerződéstől. A kedvezményezetteknek vissza kell fizetniük a lehívott támogatási összegeket, mintegy 1,6 milliárd forintot. A NAV tavaly májusban költségvetési csalás gyanúja miatt nyomozást indított ismeretlen tettes ellen és lefoglalta a programmal kapcsolatos dokumentumokat. A szerződések túlnyomó többségén az ORÖ-t 2014 végéig vezető Farkas és az akkori hivatalvezetője aláírása található.