„Nincs könnyű helyzetben a magyar válogatott a szeptember elején kezdődő világbajnoki selejtezőkön. (…) A magyar szövetségi kapitány dolgát nehezíti az a tény is, hogy a magyar játékosok – a klubcsapataink kupaszereplésének következményeként – rendkívül kevés nemzetközi iramú és színvonalú mérkőzést játszanak. Ez jelentősen csökkenti a válogatottunk nemzetközi versenyképességét.
A franciaországi Európa-bajnokság, és az azt megelőző összetartás bebizonyította, hogy alapos és tervszerű szakmai munkával viszonylag rövid idő alatt is fel lehet készíteni a válogatottat egy-egy sorozatra, a sikeres szereplés esélyével. (…) Kupacsapataink korai búcsúja miatt a szövetség gyors döntést hozott, és a csapat sikeres felkészülése érdekében a versenynaptár biztosította szűk lehetőségekhez képest a lehető legtöbb időt szeretné a válogatottak felkészítésére fordítani… (…) A szövetségi kapitány kérésére az OTP Bank Liga menetrendje az előzetesen jelzettekhez képest módosul” – részletek a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) által augusztusban közölt határozatból.
„Helytelen és szakmaiatlan”
Az MLSZ-kommünikét követően a Storckot korábban éles hangon bíráló Honvéd-tulajdonos üzletember, George F. Hemingway egy interjúban bírálta a bajnoki szünetet. „Kapitális hibának tartom, hogy a vb-selejtező miatt háromhetes szünet volt a bajnokságban. Egyrészt a kerettagok többsége külföldi klubhoz tartozik. Másrészt a hazaiak kiesnek a meccsrutinból. Harmadrészt a pauza bevételkieséssel jár, és a magyar futballban nincs annyi hozam, hogy a klubok többsége akár kis összegekről is lemondjon.”
A kérdés kapcsán kerestük a kispesti klubot, a Budapest Honvéd részéről újabb indokokat soroltak a szünettel szemben. „Helytelen és szakmaiatlan a labdarúgó bajnokságot ilyen hosszú időre szüneteltetni, akármilyen megfontolásból. A szünet a bajnokság szempontjából rossz, azt leértékeli, a szurkolókat elkedvetleníti, és azt sugallja, hogy csak a válogatott szereplése fontos.”
Ám nem Hemingway és a Honvéd volt az egyetlen, aki a közelmúltban szót emelt az extra szünettel szemben, amelyből ráadásul a Svájc és Lettország elleni, október 7-én és 10-én lejátszandó találkozók elé, erre a hétvégére is jut. Thomas Doll, a Ferencváros vezetőedzője egy hete a Videoton elleni mérkőzést követően kritizálta az élvonalbeli találkozó nélküli időszakot.
„Ami engem zavar, és némelyik találkozón egyedül szóvá is teszem – más lehet, hogy nem meri, vagy nem akarja -, hogy túl vagyunk a nyári felkészülési időszakon, és most jön megint egy három hetes szünet, amikor nincs mérkőzés, ez számomra érthetetlen. Nézzünk körbe a nagy bajnokságokban, hogy ott mi történne egy ilyen helyzetben, az edzők elkezdenének sztrájkolni, elképzelhetetlen, itt pedig lehetséges. Ilyen csak ebben a bajnokságban létezik.”
A Felcsúton rendezett Videoton-FTC mérkőzés után újságírói kérdésre a Videotont felkészítő Henning Berg mindkét „oldal” figyelembevételével fogalmazott. „A bajnoki szünetnek vannak pozitív és negatív oldalai is. Nyilván a nemzeti csapat szempontjából ez mindenképpen jó alap a felkészülésre, bár hozzátenném, hogy a légiósok közül sokan nem tudnak itt lenni azon az első héten, amikor a válogatott keret már együtt edz, s azok a játékosok, akik tőlünk ott vannak, nyilván fontos edzésekből maradnak ki.”
A válogatott mindenekfelett
„Nekünk nem probléma, az időt arra fogjuk felhasználni, hogy dolgozzunk” – válaszolta lapunk megkeresésére Michael Oenning, a 11 forduló után listavezető Vasas vezetőedzője. – Várhatóan két edzőmérkőzést játszunk: az elsőt a Vác ellen október 5-én, szerdán, míg a második még szervezés alatt áll. Ez idő alatt kisebb kerettel dolgozhatok, mivel kilenc válogatott játékosunk távol van, akik eltérő időszakokban nem állnak majd rendelkezésemre. Viszont ez édes teher számomra. Általában tizenhat játékossal dolgozunk majd, tehát e tekintetben minden rendezett módon fog működni – fogalmazott Oenning.
Noha Győrt és Miskolcot a Gyirmót és a Diósgyőr közötti öt bajnoki ponton túl ’majd 400 kilométer választja el egymástól, keleten és nyugaton is hasonlóképpen gondolkodnak a válogatott érdekében meglépett intézkedéssel kapcsolatban. A megkeresésünkre reagáló Demkó Norbert a DVTK részéről hangsúlyozta: „labdarúgó-válogatott sikeres szereplése mindennél fontosabb jelenleg, ezért a DVTK minden segítséget megad a szövetségi kapitánynak. Ez így volt a múltban és így lesz a jövőben is.”
A sajtófőnök kiemelte, Diósgyőrben büszkék arra, hogy a klub két labdarúgója is válogatott kerettag. - Többször napi két edzéssel készülünk a szünetben, valamint a csapat a napokban egy rövid összetartáson vesz majd részt. Egy edzőmérkőzést terveztünk – áll a Népszavának címzett válaszban.
Margitai Zoltán, a Gyirmót FC Kft. cégvezetője bízik Storckban, s a német szakember döntéseiben. „Ha ő úgy gondolja, hogy a válogatottnak ennyi összetartásra van szüksége, úgy egyetértünk döntésével, és maximálisan támogatjuk azt. Nyilván az egy héttel hosszabb szünetnek – hiszen két hét amúgy is lenne – van, aki nem örül, de be kell látni, hogy mindenkinek össze kell fognia a válogatott sikerei miatt” – fogalmazott. Margitai elmondta továbbá, hogy az első héten a pihenésre, a regenerálódásra és a szinten tartásra helyezik a hangsúlyt, míg azon a héten, amikor a válogatott Svájcot fogadja, a Gyirmót a másodosztályú Puskás Akadémiát látja vendégül a felkészülés jegyében.
Köszönet a kluboknak
Az U21-es kerettagokkal és a nemzeti tizenegy bő keretébe magyar kluboktól behívott futballistákkal jelenleg Telkiben készülő Storck kedden az edzőcentrumban tartott sajtótájékoztató alkalmával beszélt a válogatott előtt álló következő időszakról, egy gondolat erejéig azonban kitért az MLSZ-t ért kritikákra is. A nemzeti válogatott élére 2015-ben kinevezett szakember szerint a szünet az egész magyar futballt szolgálja. „Itt szeretném megköszönni a szövetségnek és a klubvezetőknek, edzőknek, hogy ismét lehetőség nyílik egy plusz hetet együtt készülnie a csapatnak, ez roppant fontos a játékosok fejlődése szempontjából” – zárta rövidre Storck a vitákat.