Oktat az MNB
Nem csak a diákokat támogatják a Pallas Athéné alapítványok bőkezűen Pécsett, több mint 31 millió forintot kapott a Geo Research Nonprofit Kft. is, amelynek tulajdonosai között a pécsi egyetem politikai földrajzi, fejlődési és regionális tanulmányok tanszékének oktatói találhatók, élükön Pap Norbert tanszékvezetővel. A jegybank ugyanakkor nem csak a pécsi egyetemet támogatta. A a HVG információi szerint a Kecskeméti Főiskolát (KF) vezető Ailer Piroska például tagja a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány (PADMA) kuratóriumának, mely alapítvány több mint 101 millióval támogatta a főiskolát 2015 márciusában.
A "Gazdálkodás és Menedzsment" alapszakhoz, valamint a Gazdasági szakmérnöki szakirányú továbbképzéshez valamivel több, mint 61, "egyéb költségekre" pedig több mint 40 milliót adtak. Idén márciusban 173 milliós szerződést kötöttek egy magánszeméllyel (akit így nem kell megnevezni) az alapítványt bevonva, a következő tárgykörben: "a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány támogatást nyújt a szakmai közreműködésével és pénzügyi támogatásával a KF Gazdaságtudományi kar fejlesztése és az egyetemmé válás folyamatának elősegítése és a képzése fejlesztésének eszköz igényéhez". A főiskolát nyáron Pallas Athéné Egyetemmé nevezték át, s a Szolnoki Főiskola is beleolvadt.
Az MNB egyik, a Matolcsy-érában vásárolt kastélyáról elnevezett „Tiszaroffi akcióterv” célja a környéken élő, az ország bármely felsőoktatási intézményében tanuló hallgatók támogatása, negyvenöten kaptak is már ösztöndíjat. Emellett külön alapítvány jutott a határon túli magyar intézmények támogatására. A legtöbb pénz a felsőoktatásra ment el. A legnagyobb egyszeri támogatást ugyanakkor nem az erdélyiek kapták, hanem a komáromi Selye János Egyetem, amely 684 ezer euróhoz, több mint 200 millió forinthoz jutott doktori iskolákra és "a végzős teológushallgatók közgazdasági és pénzügyi képzésének elősegítésére". A kolozsvári központú Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemhez kisebb összegek mellett 120 milliós egyszeri támogatás futott be, a nagyváradi Partiumi Keresztyén Egyetemnek 40 millió forint jutott. De Erdélyben nemcsak az egyetemek számíthattak nagyobb összegre, a Kató Béla püspök vezette Erdélyi Református Egyházkerület például 50 milliót kapott, oktatásfejlesztési programok támogatása címszó alatt.
Emellett Matolcsy februárban katedrára is állt a Corvinuson, a Közgazdaság-tudományi Kar MNB-tanszék által gondozott, gazdasági kormányzás című óráján. Az MNB sokat fizet azért, hogy tanszéke lehessen a Corvinuson, tavaly és az idén is 100 millió forintot utalt át az egyetemnek. A tanszék mellett a Társadalomtudományi Kart is támogatja a bank, például a Környezettudományi Intézetből átalakított Gazdaságföldrajzi, Geoökonómiai és Fenntartható Fejlődés Intézetet, illetve a regionális és környezet-gazdaságtan mesterszak újraindítását. A jegybank emellett ösztöndíjprogramokat is indított a Corvinuson.
"Megalapozottan, szakismerete birtokában”
A közpénz azt követően is áramlik Vajda Zitához, hogy májusban eljött az MNB-től. A Népszabadság szerint ugyanis összesen négy jegybank-közeli helyről jár neki pénz: Vajda a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítványnál (Pageo) igazgatóhelyettes, a Pallas Athéné Domus Innovationis (PADI) nevű jegybanki alapítványban kuratóriumi tag, a PADI által létrehozott Vízház Zrt.-ben igazgatósági tag, továbbá tudományos kutatóként is dolgozik a Pageo Kutatóintézetben. A Pageo igazgatóhelyettesi posztjáért havi bruttó 600 ezer forint jár, ugyanennyit kap a Pageo-ban kutatóként, a PADI nem árulta el, hogy a kuratóriumi tagságért pontosan mennyit kap, de az alapító okirat főszabályként havi 555 ezer forintos juttatásra utal. Ezen felül adható béren kívüli juttatás és költségtérítés is. A Vízház Zrt.-beli fizetését egyáltalán nem árulták el.
Arra a kérdésre, hogy mi alapján választották ki Vajdát, az alapítványok közölték: "felkészültsége, szakmai hozzáértése alapján nevezték ki a nevezett posztokra, többéves szakmai tapasztalattal rendelkezik, korábban a Nemzetgazdasági Minisztériumban, a Nemzeti Bankban és a Morgan Stanley-nél dolgozott. Két diplomát szerzett – a Külkereskedelmi Főiskolán és a Szegedi Tudományegyetemen diplomázott –, angolul felsőfokon, spanyolul középfokon beszélő nemzetközi szakember. Az általa jelenleg betöltött pozíciókban a korábban megszerzett nemzetközi relevanciájú szakmai tudását jól tudja kamatoztatni".
Maga Vajda Zita a Figyelőnek azt mondta, előmenetelének semmi köze ahhoz, hogy Matolcsyval „összetartoznak” és vállaltan is egy párt alkotnak, szerinte „megalapozottan, szakismerete birtokában” nyerte el pozícióit. "Független munkavállaló voltam mindig is, aki a szakmai tudásával jutott előre" - közölte Vajda Zita, aki egyik diplomáját a BGF minőségügyi menedzsment szak reklám szakirányán szerezte, majd a Szegedi Tudományegyetem gazdálkodási szakának kiegészítő képzését végezte el levelező tagozaton. Dolgozott a Morgan Stanley-nél is pénzügyi elemzőként, ahová egy „kőkemény állásinterjút” követően került, ezután döntött úgy, hogy a Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) szeretne dolgozni.
Az NGM-be azért került, mert be akart szállni a 2010-es kormányprogram megvalósításába, majd 2013-ban követte Matolcsy Györgyöt a jegybankba. "A globális gondolkodás, a nemzetközi kapcsolatok mindig is érdekeltek, ezért vállaltam el, hogy a nemzetközi utazások szervezésével foglalkozzam" - mondta a Figyelőnek, azt is kifejtve: "meggyőződésem, jelentős részben annak köszönhető, hogy Magyarország elkerülte a görög utat, mert nemzetközi kutatásokat végeztünk ezen a szakterületen."