Branko Hrvatin, a bizottság elnöke sajtótájékoztatóján elmondta: a hivatalos eredmények a hivatalos közlönyben (Narodne novine) is megjelentek, és innentől kezdve a parlamentnek a törvény szerint 20 napja van rá, hogy megtartsa alakuló ülését. Hozzátette, hogy a bizottság munkája ezzel véget ért.
A szeptember 11-ei parlamenti választásokon a HDZ a diaszpóra két képviselőjével együtt 61, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (SDP) irányította koalíció pedig 54 mandátumot szerzett a 151 tagú törvényhozásban. A harmadik helyen újra az eddigi kormánykoalíció kisebbik tagja, a Híd Függetlenek Listája (Most) áll 13 mandátummal. Az ötszázalékos parlamenti küszöböt még átlépő további pártok közül az Élőlánc (Zivi Zid) politikai szervezet és partnerei 8, az Isztriai Demokratikus Gyűlés (IDS) 3, Milan Bandic zágrábi polgármester BM 365 nevű pártja 2, valamint a Szlavónia és Baranya Horvát Demokratikus Szövetség (HDSSB) 1 mandátumot szerzett, továbbá van egy, a diaszpóra által megválasztott független képviselő is.
A nemzeti kisebbségeknek garantált nyolc képviselői hely körül hatot Milorad Pupovac, Mile Horvat és Boris Milisevic szerb, Jankovics Róbert magyar, Furio Radin olasz, Valadimir Bilek cseh és szlovák képviselő tölt be. Veljko Kajtazi roma származású képviselő 12 (osztrák, bolgár, német, lengyel, roma, román, ruszin, orosz, török, ukrán, vlah és zsidó), míg Ermina Lekaj Prljaskaj öt nemzetiséget (albán, bosnyák, montenegrói, szlovén és macedón) képvisel majd az új összetételű horvát száborban.
A kormányalakításhoz legalább 76 képviselő támogatására van szükség. Jóllehet Andrej Plenkovic, a HDZ miniszterelnök-jelöltje - aki az erőviszonyok alapján várhatóan hivatalos kormányalakítási megbízást kap - korábban kijelentette, hogy a parlament alakuló ülésére meglesz a kormányzáshoz elegendő többség, ez egyelőre nem látszik beigazolódni.
Kolinda Grabar-Kitarovic horvát államfő szerdára hívta össze a kormányalakításról szóló konzultáció első fordulóját a parlamenti pártokkal. Az alkotmány szerint a kormányalakítási megbízás elfogadásától kezdve az új miniszterelnök-jelöltnek 30 napja van rá, hogy biztosítsa a kormányzáshoz szükséges parlamenti többséget, de ha nem jár sikerrel, az államfő 30 nappal meghosszabbíthatja a határidőt.
A köztársasági elnök korában kijelentette: csak annak ad kormányalakítási megbízást, aki rendelkezik 76 támogatói aláírással, és nem fogja hagyni, hogy a kormányalakítási tárgyalások elhúzódjanak. A HDZ egyelőre nem rendelkezik elegendő támogatói aláírással.
A HDZ a pártok közül eddig csak a Híddal tárgyalt a kormányalakításról, amellyel közösen 74 mandátuma van a parlamentben. A HDZ ezért a többség megszerzéséhez a kisebbségi képviselők támogatását kérte. A pártok egyelőre a programok és az irányelvek egyeztetésénél tartanak, a személyi kérdések és a minisztériumok elosztása még nincs napirenden.
Sajtóértesülések szerint a HDZ négy tárcát engedne át a Hídnak azzal, hogy Bozo Petrov pártelnök miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betölthetne. A Híd viszont nem elégedett az ajánlattal. Petrov egy boszniai lapnak nemrég úgy nyilatkozott: "még nem lehet biztosra venni, hogy a HDZ és a Híd fog kormány alakítani".