elnökválasztás;Észtország;

- Kudarc Észtországban

Észtországban nem sikerült megválasztani a két hivatali idő, tíz év után távozó Toomas Henrik Ilves köztársasági elnök utódát. 

A szombati voksoláson egyik jelölt sem kapta meg a szükséges egyszerű többséget a 335 tagú elektori kollégiumban, amely a parlamenti képviselőkből és az önkormányzati vezetőkből áll össze. Siim Kallas volt kormányfő, korábbi EU-biztos, a Reform Párt jelöltje 138 szavazatot kapott, Allar Joks, volt ombudsman, két liberális konzervatív tömörülés, az IRL és az EV (Szabad Párt) jelöltje 134 voksot szerzett, 57-en üres szavazólapot adtak le, három érvénytelen szavazat érkezett.

Két nő is pályázott a posztra, Marina Kaljurand volt külügyminiszter és Mailis Reps, az Észt Középpárt vezetője már az első fordulóban kiesett. Kallas és Joks egyaránt közölte, nem indulnak a két hét múlva esedékes újabb voksoláson.

Kallas szerint az egész választási rendszer csődöt mondott, a hatpárti törvényhozásban lehetetlen megszerezni a szükséges kétharmados többséget, ezért alakították meg az elektori kollégiumot, de ez sem hozott megoldást. Az 1,3 millió lakosú balti államban a köztársasági elnök szimbolikus szerepet játszik.

Számos észak-koreai menekült osztotta meg élményeit már a világgal könyv formájában. Szung Li Ju visszaemlékezése azonban abból a szempontból más, mint a többi, hogy sorstársaival ellentétben sokáig luxusban élt, s apja a felsőbb katonai vezetés tagjaként vált kegyvesztetté egyik napról a másikra. Megtapasztalta, hogy az ország egy részében valójában tombol a nyomor, ő maga is éhezett.