A történet, amely Philip Roth világhírű amerikai író 1997-ben megjelent, majd rövidesen Pulitzer-díjjal elismert azonos című regényéből készült, az 1960-as évek Amerikájában játszódik. A cselekmény főhőse Seymour Levov, azaz Swede, aki fiatalon a gimnáziumi sportcsapat csillaga volt, majd érett fejjel feleségül vett egy korábbi szépségkirálynőt, akivel azóta az átlagos amerikaik mindennapjait élik. Akkor üt be a krach, amikor egyetlen gyermekükről, Merryről kiderül, hogy felcseperedve elhatározza: beáll terroristának, mivel úgy ítéli, ez az egyedüli út a felnőtté váláshoz, szabad akarta kifejtésének. Akkor, amikor a lány a vietnami háború idején dacból lángra lobbant egy postahivatalt, olyan tettet követ el, amelynek következményeivel maga sem számolt.
Az Amerikai pasztorált szeptember legelején, a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon láthatta először a közönség. Amerikában csak október közepén kerül moziforgalmazásba, de már megjelent néhány elmarasztaló kritika róla. A The Guardian mértékadó brit lap azt írja, a negyvenöt éves Ewan McGregor rendezése gyenge, amelynek részben az az oka, hogy "megfoghatatlan irodalmi szövegből" dolgozott. (A nyolcvanhárom éves Philip Roth ma a legmegbecsültebb amerikai írók egyike, ha nem a legelismertebb szépíró.) A kritika továbbá hangot ad azon véleménynek is, miszerint a produkciót kevés dolog menti meg a teljes katasztrófától, de a színészekkel sincsenek megelégedve, a feleséget alakító Oscar-díjas Jennifer Conelly monológját például lélektelennek ítélték.
A San Sebastián-i Nemzetközi Filmfesztivál, ahol az Amerikai pasztorált bemutatták, ma ér véget a baszkföldi tengerparti városban.