-A környéken csupa új épület áll már, de a Gólya presszó mára emblematikus közösségi hely lett – mondja Szomjas György filmrendező. – Ez volt annak idején a Roncsfilm egyik fő színtere, itt beszélgettek, veszekedtek, ittak a film szereplői. A Gólya alternatív romkocsmaként naponta megtelik élettel. Mi is forgattunk itt, nem csak a Roncsfilmet ’92-ben, hanem a közelmúltban is, a Közmunkások Klubjának az egyik programjáról. Itt vesszük fel a Gólya és a velnessz disznó című dumafilmünk sztorijait is.
A sajátos hangulatú Gólya ablakai előtt most markológép zakatol, stílszerűen alig értjük egymás szavát. Körös-körül építkezések, a romkocsma előtt meg szedik fel a macskakövet. A Kossuth-díjas rendező mutatja, ő már biztosított magának egyet, mert szerinte muzeális darab lesz. A Gólya körül pillanatok alatt eltűnik az utolsó darab is a szemünk elől.
Szomjas ebben a miliőben, kultikus hangulatú romkocsmában tervezi a 70 perces dumafilmjét, amelyben egykori és új szereplők mesélik a történeteiket. Ahogy kis, groteszk történetekből állt össze a Roncsfilm burleszk füzére, Szomjas a Roncsfilm Kettő forgatókönyvéhez gyűjti alapanyagnak ezeket a történeteket. Annak idején az 1989-es év földközeli, mégis elképesztő eseményeit, a nyóckeres kisemberek mindennapi abszurdjait mesélte filmjében ellenállhatatlan komikummal, a folytatásban is a mai földszintes élet sztorijaiból épülne a tervezett játékfilm.
-Már évek óta gyűjtöm a történeteket, – mondja Szomjas - s még újabbakat is keresek. A Facebookon meg is hirdettünk, akinek van egy jó sztorija, adja nekünk, s ha olyan, bevesszük a filmbe. Olyanok mesélnek majd egy-egy történetet a kamerába, a Gólya valamelyik asztalánál, mint Szőke András és Badár Sándor, Mucsi Zoltán és Scherer Péter - ahogy mindenki ismeri őket, Kapa és Pepe -, sztorizik majd Hobo és még sokan mások. A legjobbak bekerülnek majd a játékfilmbe, színészekkel megrendezett formában.
Szomjas a készülő dumafilm és a Roncsfilm Kettő szelleméről azt mondja:
-A ’89-ben játszódó Roncsfilmnek az volt a mottója, hogy „és mi van, ha győzünk?” A józsefvárosi kisemberek, a mindenféle svihákok sztorijainak érzelmi háttere egyfajta eufória volt. Bizakodás, hogy kimennek az oroszok, megoldódik minden. De közben a zöldséges hasba szúrja a haverját, többen összeverekednek, mert kutyát sétáltat valaki, vagy konzervdobozt görget a macskakövön. A bolondos történetekben a kor abszurd módon jutott kifejezésre. Most más az alaphangulat. Úgy érzem, kicsit, tán nem is kicsit, keserűbb lett. A frontok megmerevedtek, a szakadékok elmélyültek. Mindenkinek van egy elképzelése arról, ki az oka az ő vacak helyzetének, s ha szembetalálja magát vele, odavág egyet. A hangulat változása benne van a levegőben és benne van a már eddig összegyűjtött történeteimben is. Ezt a változást szeretnénk megragadni, amely keserűbben lát, de a világ mégis nagyon szórakoztató tud lenni.
Látványterv az új Szomjas-filmhez, ismert arcokkal
Hogy eddig milyen történetekre sikerült szert tennie, arról Deák Bill Gyula dalát idézi, miszerint „a zsebünkben két ásszal nem érhet nagy kár." Érzi, van már pár ász a filmhez, de tovább gyűjtenek. Ezért a Facebookon is várnak jó sztorikat. A Gólya-filmben szereplő velnessz disznóról például Szőke András beszél, aki szerint vissza kell hozni az életbe a disznóvágás szakralitását, amely elveszett, s akkor az esemény felér egy welness-élménnyel. Rímel ez az első Roncsfilm emblematikus jelentére, a malacfogás abszurd hajszájára. A dumafilmben fontos szerep vár Ferenczi Györgyre, aki zenei szakértője lesz a produkciónak, de zenél is. Mint mondja, ehhez a környék zenészeiből verbuvál bandát. Jól, nagyon jól ismeri a rendező ízlését, többször dolgoztak már együtt.
A producer Garami Gábor lesz, aki a a Gólya-film nálunk szokatlan finanszírozásáról mondja: a pillanatnyi lehetőség, hogy az interneten a közösségi finanszírozás formáját használják, mivel egy 70 perces filmet semmiből nem lehet elkészíteni. A közösségi finanszírozással foglalkozó amerikai Indiegogo oldalon már meg is indították a folyamatot. (Cím: indiegogo.com/projects/a-golya-es-a-velnessz-diszno-film).
-Az első öt dollárt az első napon, szerdán magam utaltam a filmnek – mondja Garami -, azóta már túlléptük a 120 dolláros összeget. Nem kell dollár számla, a saját számláról kártyával utaló hazai támogató forintban intézheti a tranzakciót. A két hónapon át tartó gyűjtés eredményéből nem csak a Gólya-film, hanem a Roncsfilm Kettő forgatókönyv-írásának finanszírozása is megoldódik reményeink szerint.
Szomjas bizakodó. A Roncsfilmen pár nemzedék felnőtt már, igazi kultfilm lett. Annak idején három és fél éven át vetítették esténként a megboldogult Szikra moziban. Higgyünk benne, hogy a társadalmi finanszírozás működhet azok segítségével, akik a Talpuk alatt fütyül a szél, a Kopaszkutya, A falfúró, a Rosszember rendezőjének munkásságát számon tartják, s mindenek előtt szeretik a Roncsfilmet és ezért várják a Roncsfilm Kettőt.