Fidesz;Orbán Viktor;népszavazás;pánik;

FOTÓ: Molnár Ádám

- Pánik a Fideszben - Ha buknak, Orbán kíméletlen lesz

A kormánypárt területi felelősei tapasztalataik alapján attól félnek, nem  tudnak majd megfelelni a miniszterelnök elvárásainak, és ez pályájuk végét jelentheti - írja a Népszabadság. Hírek szerint a települések támogatása is függ a népszavazási mozgósítás eredményétől.

Idegesek a fideszes választókerületi elnökök és polgármesterek, mert a legutóbbi zártkörű értekezletükön Orbán Viktor elvárásként szabta meg, hogy minden körzetben érvényesnek kell lennie az október 2-i kvótanépszavazásnak. A miniszterelnök azt is érzékeltette, hogy a népszavazás az ő munkájukat minősíti. Orbán nem mondta ki, de a lap által megkérdezett fideszes és kereszténydemokrata politikusok számára is evidencia, hogy a 2018-as választáson, illetve az egy évvel későbbi önkormányzati voksoláson nem lesz rajta a jelöltlistákon azon honatyák, polgármesterek neve, akik októberben nem tudnak elég hatékonyan mozgósítani.

A fideszes kalkulációk szerint az a szimpatizánsi kör, amely biztosan elmegy szavazni jövő vasárnap, nagyjából kétmilliós. Ezen felül számolnak az idegenellenes Jobbik-szavazókkal és a biztonságukat, pénztárcájukat féltő baloldaliakkal is. Az azonban kétséges, hogy velük megduplázható-e a nem szavazatot leadók tábora.

Noha a Miniszterelnökséget vezető Lázár János ezt visszautasította, a Népszabadság által megkérdezett fideszes politikusok tényként kezelték, hogy október 2-a után a Fidesz-vezérkar, illetve a miniszterelnök átnézi az aktivitási mutatókat, azaz áttekintik, hogy milyen hatékonyak voltak a fideszes politikusok, körzetükben hányan adtak le érvényes szavazatot, hányan szavaztak nemmel. E számsorok lendítik előre vagy pecsételik meg a kormánypárti képviselők, illetve városvezetők pályafutását.

A fideszes lakossági fórumokon a kormány által gerjesztett kampányhangulat ellenére sem tolonganak a résztvevők, akkor sem, ha miniszterek a meghívott előadók. Egy, az ország északi részében parlamenti mandátumot szerző képviselő azt mondta: minden rendezvényen ugyanazokat az arcokat látja. Arról nem is beszélve, hogy amikor a fórum végén föltesznek négy-öt kérdést, azok közül egy érinti a bevándorlást, a többi helyi problémákról vagy nyugdíjügyekről szól.

A teljes cikket itt olvashatja!

A Népszava szerkesztőségébe is érkeznek hasonló információk. Ezeket támasztja alá, hogy Esztergomban is sürgősségi javaslatot kaptak a helyi képviselők, benne egy határozati javaslattal.

Határozati javaslat/2016.(IX.22.)
1. Esztergom Város Önkormányzata egyetért és támogatja a kényszerbetelepítés elleni népszavazást, figyelemmel a Magyarország és Európa védelmében a kötelező betelepítési kvóta elleni fellépésről szóló 2015.évi CLXXV. törvény rendelkezéseire.
2. Esztergom Város Önkormányzata felkéri az esztergomi választópolgárokat, hogy a 2016. október 2-i népszavazáson vegyenek részt, ne hagyják, hogy mások döntsenek jövőnkről és biztonságunkról!
3. Esztergom Város Önkormányzata a 2. pontban foglaltak megvalósítása érdekében közérdekű tájékoztatási programot indít, melyben az esztergomi választópolgárokat a
népszavazáson való részvételre buzdítja.

LMP: elfogadhatatlan, ha települési támogatás is függ az eredménytől 

Az LMP önkormányzati szakszóvivője szerint a Fidesz a települések képviselő-testületeire is nyomást gyakorol a népszavazás ügyének támogatása érdekében, és akár a települések támogatása is múlhat a kvótareferendum eredményén. Gerstmár Ferenc azt mondta: a Fidesz választókerületi elnökeit pártjuk a kampány maximalizálására utasította. Hozzátette: volt rá példa, hogy a választókerületi elnökök levélben fordultak a polgármesterekhez, amelyben a betelepítési kvótát elutasító határozat meghozatalát várták el és azt is érzékeltették, hogy akár a településnek juttatandó támogatások mértéke is függ a népszavazás helyi eredményétől. 

Az ellenzéki politikus ebből feltételezhetőnek tartotta, hogy a népszavazás kérdését érintő önkormányzati döntéseket listázzák, és ez alapján minősítik a helyhatóságokat. Ezt Gerstmár Ferenc a pártállami időket idéző, elfogadhatatlan eljárásnak tartja, és hangsúlyozta: mindez támadás az önkormányzatok politikai függetlensége ellen. Kifogásolta azt is, hogy egyes települések még forrásokat is különítettek el a büdzséjükből a kampányra, Józsefváros például 10 millió forintot, míg Tatabánya 3,5 milliót.

A PM tüntetést szervez a szavazás délutánjára a Kossuth térre

Szabó Tímea és Karácsony Gergely, az ellenzéki párt két társelnöke elmondta, az erőszakmentesség jegyében meghirdetett kezdeményezésükkel a kormány "gyűlöletkampányát" kívánják elutasítani, egyúttal kimutatva, hogy egy virágzó, békés és befogadó országot szeretnének létrehozni. A szervezők továbbra is azt tanácsolják a választóknak, hogy ne vegyenek részt a kvótareferendumon, mivel az szerintük csak egy ürügy a kormány kezében az emberek félelemben tartására.

Szabó Tímea úgy fogalmazott, a Fidesz kormányzás helyett mindenkit próbál egymás ellen ugrasztani és "hamis, hazug, gyűlöletkampányt folytat". Szerinte a kabinet állításával szemben valójában nincs napirenden kötelező betelepítés, Magyarországnak a jövőben - ahogy eddig is - mindössze 1200 ember menedékkérelmi eljárást kellene lefolytatnia.
Az ellenzéki politikus felszólította a kormányt, hogy a félelemkeltés helyett foglalkozzon inkább olyan valós problémákkal, mint a szegénység felszámolása, illetve az egészségügy és az oktatás rendbetétele.

Karácsony Gergely tájékoztatása alapján a tüntetésen felszólal majd a médiában Bálint gazdaként ismert Bálint György, valamint ifjabb Bibó István és Kaltenbach Jenő volt ombudsman is.

Orbán kitér a vita elől
A miniszterelnök továbbra is nemzeti és nem pártügynek tartja az október 2-iki népszavazást, ezért nem vesz részt pártvitákban, hanem azt várja a felelősen gondolkodó politikai erőktől, hogy a referendumon való részvételre buzdítsák az embereket. Orbán Viktor álláspontját a kormányfő sajtófőnöke tolmácsolta az MTI-nek pénteken arra reagálva, hogy Vona Gábor, a Jobbik elnöke nyilvános vitára hívta a miniszterelnököt, a Fidesz elnökét és Molnár Gyulát, az MSZP vezetőjét.

Hiába mentek el környezetvédő szervezetek képviselői a Liget Park Fórum első ülésére, érdemi kérdésekről nem lehetett vitatkozni a Városliget sorsával kapcsolatban. A civilek összefogtak, szombatra nagy demonstrációt szerveznek Budapesten a zöldterületek pusztítása ellen. A Múzeumkertben a tiltakozások hatására csak az életveszélyes fák kivágása mellett döntöttek.