A Szemrevaló is bemutatja a cannes-i filmfesztiválon zajos sikert aratott Toni Erdmann című filmet, Maren Ade forgatókönyvíró-rendező munkáját. Az életigenlő alkotásban egy apa igyekszik megtalálni és elmélyíteni a kapcsolatát felnőtt lányával. Németország idén ezt a filmet nevezte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjra.
Az idei Berlinale egyik versenyfilmje volt Anne Zohr Berrached 24 hét című munkája, melyben a Julia Jentsch alakította lány a terhessége hatodik hónapjában tudja meg, hogy gyermeke Down-kóros és súlyos szívelégtelenségben szenved. A film forgatókönyvírója, Karl Gerberszeptember a fesztivál vendége lesz.
Mirjam Unger osztrák rendezőnő – akivel szintén találkozhat a magyar közönség - Szállj, cserebogár! című filmje 1945-ben, Bécsben játszódik, és a kilenc éves Christine szemével láttatja az orosz megszállás időszakát. Szintén a gyerekek szemszögéből készítette filmjét Mara Eibl-Eibesfeldt.
A Pókhálóházban az anya titokzatos démonok parancsára elutazik, három gyermeke pedig hetekig magára marad. Therese von Eltz 4 királyok című filmjében négy eltérő karakterű tizenéves a pszichiátrián tölti a szentestét. Az áhítat helyét dac és szomorúság veszi át, de sok humor és meglepetés is. Nem kevésbé meglepő figura Nicolette Krebitz Vad című abszurd történet hőse, aki lakótelepi lakásában egy farkassal él.
A Csodaország tíz fiatal svájci rendező – köztük két nő - munkája. A katasztrófa thriller társadalmi kórkép egy meglepő helyzetben, amikor a svájciaknak kell menekülniük. A Stefan Zweig – Búcsú Európától a híres író életének utolsó éveit mutatja, aki 1936-ban emigrációba kényszerül, s hat évvel később öngyilkos lesz. Maria Schrader filmjét nevezi Ausztria idén az Oscar-díjra.
Két dokumentumfilmet is női alkotó jegyez. Ilona Ziok német rendező Hivatása államügyész: Fritz Bauer című munkájában az 1968-ban tisztázatlan körülmények között elhunyt jogászról szól, akinek célja volt, hogy a német háborús bűnösök, köztük Adolf Eichmann, bíróság elé kerüljenek.
Sabine Gisiger: Dürrenmatt Egy szerelmi történet című dokumentumfilmjében az 1990-ben elhunyt híres drámaíró nővére és gyermekei most először beszélnek a modern tragikomédia megteremtőjének életéről.