;

Kósa Lajos;alaptörvény;

Fotó: Molnár Ádám

- Kósa: akár az alaptörvény is megváltozhat

Akár az alaptörvényt is módosíthatják, ha sikeres lesz a kvótanépszavazás. Ez megkerülhetetlen lesz Brüsszel számára, annál is inkább, mert az uniós alapszerződésben nem szerepel, hogy a tagállamoknak parancsra, tízezer számra migránsokat kell befogadniuk. Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője a Népszavának azt is elárulta, a sikertelen referendumot is sikeresként fogják beállítani.

- Törvényeket is módosítanak, ha október 2-án elegen elmennek voksolni és a Fidesz szája íze szerint nemet mondanak az amúgy nem létező kvótára?

- Ne szaladjunk előre. Még nem tudjuk, hogy érvényes és eredményes lesz-e a népszavazás, ezért válaszolni sem lehet a kérdésre. De ha a többség nemet mond Brüsszelnek, akár alaptörvénybe is foglalhatjuk, hogy a magyarok maguk akarják eldönteni, kivel élnének szívesen ebben az országban. Persze előfordulhat, hogy más törvény módosítását kezdeményezzük.

- És mit érnek el ezzel? Az uniós szerződések felülírják a magyar törvényeket. Ezt, amikor tagok lettünk, elfogadtuk.

- Igen, de az alapszerződésben nem szerepel, hogy a tagállamoknak tízezer számra kell migránsokat befogadniuk. Brüsszelben küzdeni fogunk az igazunkért.

- Miért szólította fel a frakcióvezetőket arra, hogy szavazzanak nemmel a kvótareferendumon? Komolyan gondolta, hogy nyílt levele bárkit meghátrálásra késztet?

- Nagyon sok ellenzéki szavazó fog nemet mondani a kényszerbetelepítésre. Az LMP-s Szél Bernadett is coming outolt Tusnádfürdőn. A levelet azért írtam, mert hiszem, hogy a kvóta nem párt-, hanem nemzeti ügy.

- Hogyan akarják kommunikálni a sikertelen referendumot? Erre is van már forgatókönyvük?

- Ez attól függ, hogy az igenek vagy a nemek lesznek többségben. Előbbiben nem hiszek. Ám ha október 2-án a legtöbben nemmel voksolnak, akkor erre kell odafigyelni. Akkor is, ha netán nem mennek el négymillióan szavazni. Annál is inkább, mert aki otthon marad, az a kérdésben átadja a döntés jogát annak, aki elmegy.

Egy friss kormányrendelettel az MNB-t inkább kivették a központosított kormányzati propagandaosztály alól, derül ki a Magyar Közlönyből. Ez azt jelenti, hogy az MNB kommunikációs költéseit nem Rogánék csoportja, azaz a Nemzeti Kommunikációs Hivatal nevű szervezet oszthatja ki, hanem az MNB maga - írja az Index.