A nálunk szerencsésebb országokban a gazdaság szereplői, más néven, a piacok, igyekeznek iránytűként tekinteni a jegybankok vezetőinek kijelentéseit, akik hálából kísérletet tesznek arra, hogy egyértelműen fogalmazzanak, ami - valljuk be őszintén - nem mindig sikerül. Különösen olyankor nem, ha olyan döntéseket vállalnak fel, amelyeknek kimenetelében maguk sem hisznek.
A Matolcsy György által vezetett Magyar Nemzeti Bank 2013 tavaszán elindult az unortodoxia rögös útján. Monomániásan a zászlajára tűzve: "a növekedés tűzön-vízen át" jelszavát. Amitől rögeszmésen a forint árfolyamának gyengítését várják. Mindeddig sikertelenül. (Ha időnként veszít is értékéből a hazai fizetőeszköz ez sokkal inkább a feltörekvő országok nemzetközi megítéléséből adódik, s korántsem abból, hogy a Fidesz-kormányzat gazdaságpolitikáját alattvalói módon kiszolgáló, hazai jegybankárok milyen döntést hoznak.)
A 0,9 százalékos alapkamatot tovább csökkenteni már Matolcsyék sem látják indokoltnak, hiszen 2017 tavaszán ismét meg kell barátkoznunk a két százalék körüli inflációval. Ezért új módszerrel próbálkoznak: a bankok sunyi ellehetetlenítésével. A jegybanki betétek mennyiségét korlátozzák, negatív kamatot érvényesítenek a vállalatok betéteinél. Az kétségtelen tény, hogy ilyenkor a kkv-k hitelei olcsóbbá válnak, de a nagy igyekezet ellenére mégsem indulnak be a beruházások.
Az előrelátható kudarcot maguk a jegybankárok is érezhetik, hiszen Nagy Márton alelnök, Matolcsy jobb keze, önmagát is cáfolta, amikor céljaik felől érdeklődtek: "A negatív kamatlábban én személy szerint nem hiszek, de ez nem jelenti azt, hogy a kamatfolyosó be van égetve a rendszerbe." Jelenleg nincs napirenden ennek a változtatása, látni kell a jelenlegi intézkedések hatását. Vagyis most nem aktuális a kérdés, de nem zárható ki, hogy később napirendre kerül, véli a szakember. A heteken belül vélhetően így bekövetkező korrekciót hívják a Szabadság téren "finomhangolásnak."
S mi csinál ilyenkor a forint, amelynek ennyi viszontagság illene már gyengülnie? Némi gondolkodás után erősödésre váltott. Függetlenedve a nem független jegybanktól.