Ami biztos: 2013-ban a kolumbiai Caliban rendezték a Világjátékokat, ahol a magyar maratoni kajakosok öt arany- és két ezüstérmet szereztek, amiért egy 2013-as kormányrendelet szerint az olimpiai jutalmak fele adható. Nem automatikusan jár tehát, hanem adható, erről egyedi elbírálás alapján külön döntést kell hozni.
A MOB elnöksége három évvel ezelőtt előbb kiegészítéseket kért a kajakosok beadványához, majd támogatta a jutalmak kifizetését azzal a kikötéssel, hogy a forrást ehhez az EMMI biztosítja. Ennek az elnökségnek már tagja volt és igennel szavazott Szabó Tünde is, aki akkor még úgy gondolta, az EMMI-nek kell megjutalmazni a kajakosokat, sportért felelős államtitkárként viszont már nem támogatja a jutalom kifizetését.
Természetesen lapunk szerette volna megtudni, hogy Szabó Tünde hogyan vélekedik a kialakult helyzetről. Államtitkári kinevezése után a MOB-elnökségi tagságát felfüggesztette ugyan, de nem mondott le, tehát például a testület határozatképességének vizsgálatakor Szabó szavazati joggal rendelkező, a tanácskozáson nem résztvevő elnökségi tagként szerepel a jegyzőkönyvekben. Jogilag minden bizonnyal járható ez az út, morálisan azonban aggályokat vet fel, a konkrét esetben pedig rendkívül kellemetlen helyzetet teremt, amit tovább fokoz az érintett hallgatása.
Megkeresésünkre az Emmi így reagált: „Az ítélet nem jogerős, bővebbet az írásba foglalt jogerős ítélet kézhezvételekor tudunk mondani.”
Siklós Erik, a MOB marketing- és kommunikációs igazgatója a Népszavának azt mondta, hogy meg kell várni az írásos ítéletet, ami után nem zárható ki a MOB fellebbezése. A bíró az ítélet indoklásában azt közölte, hogy bár a MOB csak azt az összeget tudja kifizetni, amit az Emmi biztosít számára, ha a Minisztérium nem biztosít forrást, a MOB-nak akkor is fizetni kell, ami szintén érdekes vélekedés.
A helyzet azonban rendkívül összetett, az sem egyértelmű ugyanis a szembenálló felek szerint – és ez a vita egyik sarkalatos pontja -, hogy része volt-e a Világjátékok programjának a maratoni kajak-kenu vagy sem. A sportolók jogi képviselője bemutatott egy hivatalos levelet a Világjátékokat rendező nemzetközi szervezettől, amelyben megerősítik, hogy a maratoni kajak-kenu teljes jogú tagja volt a programnak, de a versenykiírás szerint bemutató sportágként hívták meg. A magyarok eredményei nem szerepeltek a hivatalos éremtáblázatban, viszont a megerősítő levél, illetve az, hogy ugyanolyan érmeket kaptak a kajakosok, mint a többiek, és minden jog megillette őket a Világjátékok alatt, mint a többi, „rendes résztvevőt”, semmilyen megkülönböztetésben nem volt részük, azt erősítik a sportolók szerint, hogy nekik is meg kell kapniuk a jutalmat a helyezéseik után.