New York;robbantások;Ahmad Khan Rahami;

- Pakisztánban is járt a New York-i robbantó

Ötrendbeli gyilkossági kísérlet miatt emeltek vádat a New York és New Jersey államban elkövetett robbantások gyanúsítottja ellen. A 28 éves, afgán származású Ahmad Khan Rahamit a New Jersey állambeli Lindenben vették őrizetbe. 

A férfit egy bártulajdonos ismerte fel, aki riasztotta a rendőrséget, a tűzharcban öt rendőr és a gyanúsított is megsebesült. Egyelőre nem a bombamerényletek, hanem e lövöldözés miatt vádolták meg Rahamit, akit 5,2 millió dollár óvadék ellenében helyeznének szabadlábra. Ugyancsak megvádolták illegális fegyvertartás miatt. Az első meghallgatását szeptember 28-ra tűzték ki.

Rahamiról az eddigi nyomozás kiderítette, hogy több alkalommal járt Afganisztánban, s két alkalommal Pakisztánban is. 2014-ben majdnem egy évet töltött a pakisztáni Quettában, s pakisztáni nőt vett feleségül. Hazatérése után mindig többszörös ellenőrzésen esett át, de nem került fel a terroristagyanús személyek listájára.

Barátai szerint az utóbbi években vallásosabb és megfontoltabb lett. Most vizsgálják, külföldi tartózkodása során kapcsolatba került-e az Iszlám Állammal vagy az al-Kaida terrorszervezettel. Az afganisztáni tálibok cáfolták, hogy közük lenne a robbantásokhoz.

A Rahami-családnak büféje volt a New Jersey állambeli Elizabeth-ben, a 24 órát nyitva tartó boltban nagy volt a hangoskodás, zavarták a szomszédokat, még fel is jelentették őket. A családnak nem ment túl jól, apja 2005-ben csődeljárást kért maga ellen. Rahami 1995-ben érkezett először az Egyesült Államokba, 2011-ben kapott amerikai állampolgárságot.

Továbbra sem egyértelmű, hogy Rahami egyedül készítette a házilagos robbanószerkezeteket, vagy volt segítsége. A férfi egyértelműen hozzáköthető mindkét szombati robbantáshoz, s noha a térfigyelő kamerák felvételéről úgy tűnt, hogy társai is lehettek, ezt később cáfolták. Nem tudni, hol készíthette a bombákat, hogy családjából tudott-e valaki arról, mire készült. A CNN szerint azt sem tudni, hol él a pakisztáni feleség, a robbantásokkal gyanúsított férfi korábban kérelmet adott be, hogy az Egyesült Államokba vihesse.

Nehéz ésszerű magyarázatot találni rá, mit akart elérni Kósa Lajos, amikor levélben kérte frakcióvezető társait, hogy a Fidesz szája íze szerint döntsenek a kvótanépszavazással kapcsolatban. Egyedül az MSZP-s Tóth Bertalan vette a fáradságot, hogy válaszoljon is a felhívásra, bár levele csak a referendum értelmetlenségét bizonyítja be.