A Budapesti Békéltető Testület ( BBT) honlapján a „friss hírekben” olvasom, hogy új alkalmazás segíti a fogyasztókat a jogaik érvényesítésében. Alig egy hét leforgása alatt már 14 vállalkozás kerülhetett fel arra a pozitív listára, melyet a BBT közzétesz a vállalkozások jogkövető magatartásának elősegítése és a fogyasztói tudatosság javítása érdekében. Jó hír, ugyanis a békéltető testületek dolga „rövidre zárni” a hétköznapjainkat megkeseríteni tudó ügyeket. Nos, az én tapasztalataim - egy konkrét eset kapcsán - nem igazán ezt támasztják alá, s magukat a békéltetőket sem tenném fel semmilyen pozitív listára. Közérdekű történetem március 31-én kezdődött, mikor az egyik telefonszolgáltató üzletében két évre hűséget fogadtam, és vettem egy okos telefont. Csakhogy elromlott, a csere helyett különböző szervizekbe küldözgettek, ahol „kisokosom” továbbra is butácska maradt. Előbb megtagadták a cserét, aztán mégis ráálltak.
A harmadik cserénél a készülék az eladó kezében hibásodott meg. „E szériában több szoftverhibás van, amire már mások is panaszkodtak” – ismerte el a szakember. A hűségnyilatkozat miatt csak egyetlen más típusból választhattam. Ekkor lépett be történetembe a BBT, ahova a keletkezett anyagi és nem vagyoni károm érvényesíttetése miatt bejelentettem az ügyet. Aztán nem történt semmi. Időközben megegyeztünk a BBT nélkül is, abban állapodtunk meg, hogy az anyagi és nem vagyoni károm kompenzációjaként kapok közel 50 ezer forint jóváírást, mely ígéretüket be is tartották. Már-már jól végződött, amikor négy hónap után a BBT eszébe jutott az ügyem, és - hibás névvel - közölték, hogy a kérelmemet elutasítják. Gondoltam, utána járok.
A levél fejlécében megadott telefonszámot mintegy 10 napon át folyamatosan hívtam, de a munkatársak állandóan foglaltak voltak, végül a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarán keresztül tudtam őket elérni. Megtudtam, májusban küldtek nekem egy e–mailt a szükséges instrukciókkal, és mivel nem válaszoltam, ezért meg kell szüntetniük az eljárást. Találtam egy Máté névre szóló e-mailt, de mert Bálint vagyok, a levelet a „kukába” mentettem el. Megírtam a BBT-nek, hogy a névhasználattal hadilábon állnak, de a szervezet válaszlevelében arra sem méltatott, hogy a téves névhasználat miatt elnézést kérjenek. Ezek után a kedves Olvasók is eldönthetik, hogy – a BBT honlapjáról idézetten – mely listára teszik a Budapesti Békéltető Testületet és mikor célszerű hozzájuk fordulni.