Varga Mihály;felminősítés;

MTI Fotó: Bugány János

- Varga: hatékonyságban régiós utolsók vagyunk

Magyarország adósbesorolásának felminősítésével az S&P elemzői elismerték, hogy a magyar gazdaság átalakítása sikeres volt, az államadósság csökkent, belső szerkezete javult, az idei gazdasági növekedési várakozását a hitelminősítő 2,5 százalékra emelte - állapította meg Varga Mihály az 54. Közgazdász Vándorgyűlés zárónapján, szombaton tartott előadásában. 

A nemzetgazdasági miniszter Kecskeméten beszélt arról is, hogy a kormány ennek ellenére nem kíván a fiskális fegyelmezettségből engedni. A felminősítés hozamcsökkentést fog hozni a közeljövőben - tette hozzá.

A miniszter kiemelte, hogy a gazdaságban a termelékenységet és a hatékonyságot javítani kell a jövőben, hiszen e tekintetben a visegrádi négyek közül a leggyengébben áll Magyarország.

A miniszter szerint az ország előtt álló egyik új kihívást a munkaerőpiacon jelentkező gondok jelentik. Nagyon kedvezőnek nevezte, hogy a munkanélküliségi ráta a 2010-es 11,8 százalékról napjainkra már 5 százalékra esett vissza, de a munkaadók most arról panaszkodnak, hogy a munkaerőpiac a munkaerőkeresletet nem képes betölteni.

Hozzátesszük, hogy a közmunkásokból álló látens munkanélküli sereg nagy része nem is alkalmas a vállalkozások által felkínált munkahelyek betörlésére. Ezt vélhetően a kormány is felismerte, és - miniszter bejelentése szerint -, felülvizsgálja a közfoglalkoztatást. Varga az elhelyezkedést javító intézkedések közé sorolta még a szakképzési rendszer újabb módosítását (akár már 10 éves kortól ki lehetne választani a gyerekeket a különféle szakmákra), a bejárási költséget csökkentését, az albérleti költségek támogatását. Gondot jelent az is, hogy a munkaerőhiány földrajzilag nagyon egyenetlenül oszlik el. Körülbelül 100 ezer betöltetlen állás van most az országban, ebből 50 ezret a piaci szférában tartanak számon - tette hozzá. Nagy bérnyomás nehezedik majd a jövőben a hazai vállalatokra, ugyanis a termelékenység növelésében előrébb vagyunk, mint a bérekben.

A magánnyugdíjpénztári tagságot még vállalók közül egyre többen mennek öregségi nyugdíjba, ami új helyzetet teremtett. Ők nem juthatnak hozzá járadékként a pénztárban felhalmozott megtakarításaikhoz, ám az állam csak a nyugdíjuk kétharmadát állja. Emiatt kénytelenek visszalépni az állami nyugdíjalapba. Ám a nyugdíjkassza is szűkösebb idők elé néz, mert a külföldön munkát vállalók több százezres tömege egyre inkább új hazájában válik járulékfizetővé.