A Nemzetgazdasági Minisztérium pénzügyekért felelős államtitkára szerint a hitelminősítő ezzel elismerte az adósságok csökkenő tendenciáját, de azt is, hogy mostanra átalakult az adósság szerkezete. Mind a külföldiek kezében lévő adósság aránya, mind a deviza aránya a teljes adósságon belül lecsökkent - tette hozzá.
A további szempontok között szerepelt a gazdaság növekedése, amely stabil, 2,5 százalékos pályán mozog, és a külső finanszírozási pozíciók, amelyek pozitívak - mondta az államtitkár.
Ahogy lapunk is beszámolt róla, óriási meglepetésre felminősítette Magyarországot a Standard & Poor's (S&P) hitelminősítő. Londonban jelentették be, hogy Magyarország a fennálló államadósság osztályzatát az eddigi "BB plusz/B" szintről "BBB mínusz/A-3"-ra emelte. Lépésüket elsősorban a magyar gazdaság javuló költségvetési, külső fizetési és növekedési mutatóival indokolták.
A mostani adós-besorolás a befektetésre ajánlott kategória alapszintje. Az S&P pénteki döntése azt jelenti, hogy az intézményi befektetők szempontjából Magyarország ismét befektetésre ajánlott adós lett. A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis a befektetési társaságok általában két hitelminősítő osztályzatát veszik figyelembe. A Fitch Ratings már májusban átsorolta a befektetési ajánlású osztályzati sávba a magyar államadósságot.
A döntés nyomán Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy 2011 végén az S&P volt a második hitelminősítő, amely bóvliba minősítette Magyarországot, ezzel elvágva azon befektetőktől a magyar állampapírpiacot, amelyeknek üzletpolitikája nem engedi az ilyen típusú adósságpapírokba való befektetést. Most pedig épp az S&P az, amelynek döntésével és a Fitch felminősítésével együtt Magyarország immár ténylegesen a befektetésre ajánlott kategóriába kerül.