Nigel Farage;Diane James;

Fotó: Matt Cardy/Getty Images

- Diane James lett Farage utóda

Diane Jamest választotta meg az Európai Unió és kelet-európai munkavállalók ellenes brit párt, a UKIP élére a formáció pénteken megrendezett tisztújító kongresszusa. A pártalapító volt elnök, Nigel Farage az EU-ból való kilépésről döntő júniusi népszavazás után mondott le tisztségéről.

 Az euroszkeptikus, de Európai Parlamenti képviselőként politizáló Farage bejelentése meglepetés volt, miután az általa is képviselt „nem” opció győzött a népszavazáson. „A célom a politikában az volt, hogy kiléptessem Nagy-Britanniát az Európai Unióból. A népszavazási kampányban azt mondtam, vissza akarom kapni az országomat. Most azt mondom, vissza akarom kapni az életemet" – érvelt a volt pártelnök. Elmondása szerint úgy érezte, sikeresen kampányolt a kilépés mellett, szerinte ennél többet már nem fog tudni elérni, most kell félre állnia. Hangsúlyozta, hogy ezúttal nem fogja megváltoztatni véleményét, ugyanis 2015-ben egyszer már lemondott a pártelnökségről a parlamenti választások után, de néhány nappal később visszavonta döntését.

Az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártját, a UKIP-ot 1993-ban alapította, de sokáig periférián mozgott. A 2015-ös parlamenti választásokon azonban harmadik legnagyobb erővé lépett elő, 3,8 millió brit állampolgár szavazatát szerezte meg, vagyis a voksok 12,6 százalékát, ami viszont a választási rendszer sajátosságai miatt egyetlen mandátumot hozott. A listás rendszerben zajló 2014-es EP-választást azonban több mint 27 százalékkal a UKIP nyerte.

A Brexit, a kilépéspárti tábor győzelme után, Nagy-Britannia soron következő kilépésével az Európai Unióból, az euroszkepticizmusra és a közép-kelet-európai munkavállalók elleni hangulatkeltésre építő UKIP, akárcsak volt elnöke, könnyen muníció nélkül maradhat. Diane Jamesnek több tekintetben sem lesz könnyű dolga, hiszen nemcsak új hívószavakat kell találnia választóik felé, hanem egy karizmatikus, népszerű vezetőt kell pótolnia.

A párt elnökségéért hatan szálltak harcba. Kezdettől James számított a legesélyesebbnek, aki elődjéhez hasonlóan ugyancsak Európai parlamenti képviselő és egyben a UKIP belpolitikai szóvivője. A nemzetközi figyelmet az orosz elnök, Putyin dicséretével vonta magára.

Hidegháború állt be a szerb-horvát viszonyban – vélik belgrádi politológusok. Azt követően ugyanis, hogy Szerbiában kémkedés vádjával letartóztatták a horvát Cedo Colovicot, akit később hároméves börtönre ítéltek, menthetetlennek látszik ez a kapcsolat. Brüsszelben inkább Zágrábot hibáztatják a fejleményekért, de azt remélik, a múlt vasárnapi választás után kedvező fordulat történik.