Felcsút;magyar foci;Puskás akadémia;

Sok sikerből ennyi sem maradt – a Puskás Ferenc Stadion romjai FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- Milliárdokat szórtak a magyar fociba

Az utóbbi 5 évben több mint 21 milliárd forintot szánt az állam a futballcsapatok támogatására. A legnagyobb nyertes "természetesen" a Felcsút. Orbán Viktor kedvenc falujának csapata ez idő alatt 11 milliárdot zsebelt be csak az MLSZ-től. További érdekesség, hogy a legtöbb támogatást elnyerő csapatok jó részének valamilyen módon köze van a Fidesz-kormányhoz. Így kaphatott több mint egymilliárdot Seszták Miklós Kisvárdája, vagy Tállai András csapata, a Mezőkövesd. A klubok a pénz mellett stadionokat is kapnak, kaptak - szintén az állam kontójára.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) augusztus végén közzétett több hosszú táblázatot a látvány-csapatsportoknak juttatott anyagi támogatásokról. Az adatsorok azt mutatják be, hogy 2013 és 2016 között mennyi támogatást kapott a Magyar Jégkorong Szövetség, a Magyar Kézilabda Szövetség, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége, a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ), a Magyar Olimpiai Bizottság, és a Magyar Vízilabda Szövetség, illetve a sportágakon belül mennyi pénz jutott az egyes sportegyesületeknek 2011 és 2016 között.

Közpénz, vagy nem?
Az Orbán-kormány egy 2011-es törvénymódosítással tette lehetővé, hogy a fizetendő társasági adó egy része a költségvetés gyarapítása helyett meghatározott sportcélokra legyen felajánlható olyan sportszervezetek számára, amelyek erre lehetőséget kaptak az öt látvány-csapatsportág (futball, jégkorong, kézilabda, kosárlabda, vízilabda) szövetségének valamelyikétől. A Lehet Más a Politika (LMP) szerint változtatni kell a TAO-támogatás rendszerén. Komlósi Csaba szakszóvivő az egyik problémát abban látja, hogy a TAO-pénzek különböző "ügyeskedések" révén részben visszaáramlanak a "feladókhoz".

A 2013/14-es idényben az MLSZ-nek 9,7 milliárd forint jutott, ez bő háromszorosa annak a 3,1 milliárdnak, amit a többi öt szövetség együttesen kapott. A 2014/15-ös évadban 12,2 milliárdot kapott a szervezet, ez több mint kétszerese a többi szövetség által összesen kapott 5,3 milliárd forintnak. 2015/16-ban 9,8 milliárd forint jutott az MLSZ-nek, míg a többi szövetség együttesen kapott 7 milliárdot. A három évad alatt tehát a Csányi Sándor vezette MLSZ-hez összesen 31,8 milliárd forint támogatás folyt be, ami a kétszerese a többi szövetség együttesen 15,6 milliárdjának.

A fociegyesületek által kapott támogatások listáját nem véletlenül Orbán Viktor kedvenc falujának csapata, a felcsúti Puskás Ferenc Akadémia vezeti: utófinanszírozott tárgyi eszköz beruházásra 6,8 milliárd forint, utánpótlás-nevelésre 2 milliárd, előfinanszírozott tárgyi eszköz beruházásra 1,69 milliárd, személyi jellegű ráfordításra 483,6 millió, közreműködői díjként 108 millió, 1 százalékból pedig 81,7 millió forint jutott a miniszterelnök kedvenc csapatának. Így az összesen 11 milliárd forintot kapott.

Nézőnként ötmillió

A támogatott csapatok java részének köze van a Fideszhez, nem meglepő, hogy Orbán Viktor kedvenc falujának csapata kapta a legtöbbet. A Puskás Akadémia meccseire tavaly átlagosan 2164-en voltak kíváncsiak, így egyetlen Felcsút-szurkolóra több mint ötmillió forint állami támogatás jut. Az utóbbi években a falusi csapat csaknem négymilliárdért kapott 3600 férőhelyes stadiont, emellett pedig számos egyéb, futballal kapcsolatos fejlesztés is zajlott az 1800 lakosú településen. A kivitelezők között megtalálhattuk Mészáros Lőrinc polgármester cégét is. A fejlesztések nem állnak le a "tehetséges faluban", hiszen a több mint egymillárdos Makovecz-stílusú kazánház után egy hatmilliárdos sportcsarnokot is terveznek. A Puskás a rengeteg támogatás ellenére tavaly kiesett az első osztályból. A Puskás Akadémiát működtető alapítvány vezetője szintén a milliárdos "sikerpolgármester", aki csapatának majd' minden meccsére kilátogat.

Seszták Felcsútja

Felcsúthoz hasonlóan, meseszerűen nőtt a futballtámogatások összege Seszták Miklós fejlesztési miniszter 16 ezer lakosú városában, Kisvárdán. Az Átlátszó szerint a csapat 1,49 milliárdot kapott az államtól 5 év alatt. A magyarfutball.hu adatai azt mutatják, az előző szezonban átlagosan 884 néző volt a meccseiken, így egyetlen nézőre csaknem 1,7 millió támogatás jut. A TAO-rendszerben 2013-ban 33 millió, 2014-ben 135 millió, 2015-ben viszont 1,26 milliárd forintnyi pénzt kapott a Várda Sport Egyesület - számolta ki a mfor.hu. A jelenleg a másodosztályban játszó együttesnek 1,6 milliárdért építenek stadiont, és a klub a Szerencsejáték Zrt.-től is 15 millió támogatáshoz jut. A miniszter szerint a stadion ehavi felavatásával egy időben elindulhat a kisvárdai futballakadémia első évfolyama, erre 490 millió forint támogatást ad a kormány a településnek.

A Puskás-projekt
Zajlik az új Puskás Ferenc Stadion projekt is, amelyet 100 milliárd forintos keretből kíván kihozni az Orbán-kormány – legalábbis ez volt az elképzelés még tavaly ősszel. Csak a tervezésre már legalább 3,5 milliárd forintos megbízást adtak a Középülettervező Zrt. (Közti) cégnek. A volt Népstadion eltüntetését már 2011-ben eldöntötte az Orbán-kormány, akkor úgy tűnt, még abban az évben elkezdik a bontást, de aztán nem így történt. Aztán legutóbb úgy volt, hogy 2015 őszén kell elkezdeni a bontást. De az a menetrend is csúszott, a munkálatok az idén kezdődtek meg.

Kaszinók, foci, Fanta

A debreceni futballcsapat többségi tulajdonosa a helyi vállalkozóként ismert Szima Gábor. Létavértesen pincér volt, majd bingószalont nyitott, és fokozatosan terjeszkedett a szerencsejáték-üzletben. Több gazdasági társaság tulajdonosa, szállodái is vannak, ennek köszönhető, hogy amikor a játékgépeket betiltották, s csak néhány kaszinókoncessziós jogot osztottak ki, ezekből kettőt birtokol, egyet Debrecenben, egyet Nyíregyházán. Elmondása szerint a debreceni futball a szívügye, „lokálpatrióta missziónak” tartja. 1999-ben már érdeklődött a klub iránt, végül 2001-ben lett tulajdonos, a Loki pedig azóta történelme legszebb időszakát éli, igaz, az elmúlt években mintha kissé megrekedt volna a fejlődésben.

A debreceni csapat 2011 és 2016 között nagyjából 1,6 milliárdot kapott az államtól, így pedig egyetlen néző csaknem 630 ezer forintot ér, hiszen tavaly átlagosan 2543-an látogattak ki a meccsekre. Felcsúthoz hasonlóan Szima csapata is új stadiont kapott. A 13,5 milliárdból épült létesítményt 2014 májusában adták át. Az aréna eleinte telt házzal működött, ám amint elszállt az újdonság varázsa, a 20 ezres stadionban átlagosan 3-4 ezren szurkolnak fordulónként. A debreceni aréna terveit egyébként Kósa Lajos már a 2010-es önkormányzati választási kampányban is bedobta, Orbán Viktor pedig már 2009-ben előrevetítette, hogy a Fidesz választási győzelme esetén új stadion épül Debrecenben.

Kubatov, a megmentő

Megszaladt az állami támogatás a Kubatov Gábor Fidesz-alelnök vezette Ferencvárosnál is, amely 5 év alatt 1,7 milliárdot kapott az államtól. A csapat nézőszáma 2014 augusztusa óta magasnak mondható, hiszen ekkor adták át az új stadiont. Tavaly átlagosan 5993-an voltak kíváncsiak a Fradira (a csaknem 19 milliárdból épült Groupama Aréna 22-23 ezer fős), így egyetlen szurkolóra szerény, 283 ezer jut ebből a forrásból. A Fradi szekere igazán Kubatov regnálása alatt indult meg, ekkor határozott a kormány az új, 22-23 ezer fős arénáról. Erre a célra 2012-14-re 18,71 milliárd forintot irányoztak elő. 2013 októberében ezt még 800 millióval toldották meg. Az elmúlt két évben talán ha ötször teltek meg lelátók - elsősorban a jövő évi Eb-re kijutott válogatott meccsein -, a Fradi ugyanis háborúban áll saját szurkolói jelentős részével az új stadionban kiépített biometrikus beléptető rendszer miatt.

Kötélbarát

Állami támogatás terén nem voltak ilyen bőkezűek a Videotonnal, csupán 360 millió jött össze a csapatot tulajdonló Fehérvár F. C. Kft.-nek. A Vidi átlagnézőszáma 2179 volt tavaly, egy nézőre 164 ezer forint jut csupán. A székesfehérvári klub volt Orbán Viktor kedvenc csapata 2010 után, egészen addig, amíg a Puskás Akadémia néven futó Felcsút fel nem jutott az első osztályba. Többségi tulajdonosa 2007 óta Garancsi István. Orbán Viktor "kötélbarátja" 2007 végén szállt be a székesfehérvári, százmilliós adósságot cipelő klubba. 2009-ben megvett egy másik csapatot is, az NB II-es Felcsútot a Videoton fiókcsapatának, aminek az elnöke már akkor Mészáros Lőrinc volt. Később, mikor a Felcsút NB I-es lett, lazult a kapcsolat a klubok között, mivel a szabályok szerint fiókcsapat nem lehet elsőosztályú. A Vidi "természetesen új stadiont is kap: a Sóstói Stadion felújítására 14,728 milliárd forintban jelölte meg a költségeket a kabinet.

A Pécsen közgazdász szakon végzett 50 éves Garancsi egyébként több munkahelyen is dolgozott a pénzügyi szektorban, az első Orbán-kormány idején ingatlanokat vásárolt az államtól, de később több üzletágba is beszállt, a MET révén gázban utazik, a 2015-ben vásárolt Market Zrt. sorra nyeri a közbeszerzéseket, de plakátolásban, agrárgazdálkodásban is szerepet vállalt már. A harmadik Orbán-kormány alatt milliárdos közbeszerzések tucatjait nyeri. Nagy szerelme a túrázás, a Magyar Természetjáró Szövetség elnöke, nevéhez fűződik a Kéktúra útvonalának felújítása.

Kongani fog az aréna?

Még az idén átadják az MTK új, modern, 6500 néző befogadására alkalmas stadionját, amely az egyesületnek egy árva forintjába sem került, míg az állam 6,3 milliárd forintot különített el a projektre. Miközben mindenki számára világos, hogy a kék-fehérek találkozóin - talán a Fradi elleni bajnokit kivéve - sosem lesz telt ház. Tavaly például az MTK meccsein átlagosan 1513-an voltak, akadt olyan bajnoki, ahol csak párszázan lézengtek a lelátókon. Ennek ellenére az MLSZ öt év alatt 658 milliót adott a klubnak, így tavaly például egy nézőre 435 ezer forint jutott. Maga Deutsch Tamás, az MTK Budapest klubelnöke a Bumm.hu portálnak adott videonyilatkozatában elismerte, a stadionépítések egyelőre nem váltották be a hozzájuk fűződő reményeket. Bízik abban, hogy az új létesítményben sikerül majd az átlagnézőszámot háromezerre feltornászni. Kijelentette, ha ez nem sikerül, az az ő személyes kudarca lesz.

Stadion Tállainak is

Hihetetlenül sok támogatást kapott a Tállai András elnökölte Mezőkövesdi Zsóry FC is, amely az idén jutott vissza az NB I-be. Az MLSZ 5 év alatt 1,6 milliárddal segítette meg a fideszes NAV-elnök focicsapatát, amelynek mérkőzéseire átlagosan 1139-en voltak kíváncsiak tavaly (igaz a másodosztályban), így egy néző több mint 1,6 millió forintot tudhatna magáénak az állami pénzekből. Tállai csapatának felújított stadionját a nyáron adták át, a munka több lépésben készült el és a Pharos '95 Kft. illetve a Strabag volt a kivitelező. Az aréna 5000 néző befogadására lett alkalmas, a 700 milliós építkezés eredetileg TAO-pénzből valósult volna meg, végül 2013-ban a kormány hozzátett egy 400 milliós pluszt, amit a rendkívüli önkormányzati intézkedésekre elkülönített tartalékból utaltak ki. A számla vége 1,25 milliárd forint lett.

Lőrinc, a díszpolgár
Kétszáz férőhelyes focikollégium épült anyaországi pénzből Csíkszeredán - számolt be az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). Négymillió eurót (1,2 milliárd forint) az Orbán-kormány adott, egymilliót (310 millió forint) pedig az állami megrendelésekben bővelkedő Mészáros Lőrinc állt a magánvagyonából. Hálából a felcsúti polgármesternek díszpolgári címet adományozott a székelyföldi város vezetése. "Köszönjük szépen, Lőrinc, a Jóisten adjon százszor annyit helyette!" - fogalmazott Csíkszereda polgármestere. A kollégiumban százötven helyet kapnak a helyi magyar gimnázium diákjai. A maradék ötven ágyat a székelyföldi labdarúgó-akadémiának tartják fenn, amellyel a Puskás Akadémia évek óta együttműködik a futballtehetségek felkutatásában. "Nem titok az sem, hogy szeretnénk, ha a legtehetségesebb gyerekek esetleg Magyarországon, a Puskás Akadémiánál folytatnák pályafutásukat, szakmailag nagyon jól együttműködünk" - fogalmazott Mészáros Lőrinc. A kollégiumavató ünnepségen a kormányt a sportállamtitkár képviselte: "minden ok nélkül ezt megelőzően is támogattuk, ezt követően is, hiszen óriási szerepük van az itt élőknek, hogy a magyar identitást fenn tudják tartani. Mi ebben nagyon jelentős partnerek vagyunk" - emelte ki Szabó Tünde. A diákotthont a csíkszeredai futballklub és a helyi plébánia közösen üzemelteti.

Új mérési módszerekkel kozmetikázta a statisztikai adatokat a kormány, a szegénység problémája azonban csak papíron indult javulásnak. Rétvári Bence államtitkár szavaival ellentétben a valóságban nem tűnt el néhány év alatt több mint 200 ezer hátrányos helyzetű gyerek, sőt, ahogy az oktatásban vagy az egészségügyben, úgy a szociálpolitikában sem történtek olyan intézkedések, amelyek az adatokban is kedvező eredményeket teremtenének.