Assange ellen nemi erőszak vádjával Svédország jár el, ám az ausztrál férfi négy évvel ezelőtt Ecuador londoni nagykövetségére menekült, s az épületet azóta sem hagyta el. Attól tart, hogy ha feladja a külképviselet kínálta területi mentességet, akkor a britek kiadják Stockholmnak, onnan viszont könnyen az Egyesült Államokban találhatja magát, ha Washington úgy dönt, hogy kéri kiadatását és bíróság elé állítja a WikiLeaks által kiszivárogtatott amerikai diplomáciai iratok ügyében.
A sajátos diplomáciai patthelyzetre négy éve nem sikerült megoldást találni, s most is csak ebben a bonyolult forgatókönyvben tudtak megállapodni. Eszerint a kihallgatáson jelen lehet majd ugyan a svéd rendőrség képviselője, illetve Ingrid Isgren svéd főügyész, ám kérdéseiket csak az ecuadori ügyészen át tehetik fel, s az ő feladata lesz a kihallgatás összefoglalása is a stockholmi illetékesek számára – írta meg a brit Guardian napilap.
A 45 éves férfit formálisan azzal vádolják, hogy 2010-ben megerőszakolt két svéd nőt. Assange következetesen tagadja az állításokat.Az ENSZ önkényes fogvatartás ügyében illetékes munkacsoportja nemrégiben határozatban sürgette, hogy Nagy-Britannia és Svédország tegye lehetővé a Wikileaks-alapító Ecuadorba távozását.A mostani, részleges előrelépést az tette lehetővé, hogy Stockholm lemondott eddigi követeléséről, miszerint a kihallgatásnak Svédországban kell történnie, s elfogadta a londoni követséget helyszínként.