panasz;Ligetvédő;durva előállítás;Sebestyén Eszter;

- Liget-balhé - Nincs felelőse a durva előállításnak?

Panaszt tett a rendőri intézkedés ellen a ligetvédő Sebestyén Eszter, akit június 26-án éjjel állítottak elő rongálás bűncselekménye miatt a Városligetből. Bűne az volt, hogy egy „Itt például jól nézne ki egy fa” feliratot kívánt fújni a járdára. A hölgy MR-felvételére hivatkozva állítja: maradandó sérülést szenvedett, amikor a rendőrautóba tuszkolva kicsavarták a karját. Az ügy csak látszólag egyszerű, mert a „kopaszok” és a rendőrök egymásra mutogatnak.

„Alulírott Sebestyén Eszter a Budapesti Rendőr-főkapitányság által 2016. június 26-án éjjel foganatosított intézkedéseivel és az intézkedés végrehajtásának módjával szemben panaszt jelentek be” - kezdődik a lapunk birtokában lévő okirat.

A panaszos ligetvédő társaival kiment a Dózsa György útra, hogy elhelyezzenek egy stencilt a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. irodaháza előtti járdaszakaszon, amelyen ez áll: „Itt például jól nézne ki egy fa”. Az ingatlanfejlesztő cég irodaházát őrző biztonsági őr azonban mindezt tettlegesen megakadályozta – írja a ligetvédő. „Nem kért, nem szólított fel, hanem hátulról, hogy védekezésre esélyem se legyen, rám vetette magát, majd társaimtól a stencilt elvette és megsemmisítette. Ezért sértettként kértem a rendőri intézkedést – hangsúlyozom, én kértem a rendőri intézkedést!”

Három rendőr érkezett, akik nem azt kérdezték, hogy miért hívtam ki őket, miben szorulok segítségre, milyen sérülés ért, és nem gondoskodtak orvosi ellátásomról sem. Egyből azt kérdezték, mit keresünk mi ott, mi a szándékunk. Mindenre válaszoltunk, elmondtuk, mit szerettünk volna véghezvinni, és azt is, hogy a biztonsági őr akadályozott meg benne. A beszélgetés békés, higgadt hangnemben zajlott köztünk, a biztonsági őr és a rendőrök között, nem tagadtam meg a válaszadást és nem kérdeztem, hogy ha én vagyok a sértett, miért én és társaim indítékait keresik, nem kérdeztük, miért nem hívnak mentőt. Többször felajánlottuk azt is, hogy nitrohígítóval eltávolítjuk azt a három pöttyöt, ami a biztonsági őr közbelépése előtt a földre került, de ez minden alkalommal süket fülekre talált.

A békés beszélgetés a panaszos szerint átmenet nélkül csapott át intézkedésbe, „amikor a három rendőrből kettő rám vetette magát” (Az intézkedésről videofelvétel is készült.)

Sebestyén Eszter kezét hátracsavarták, közben reccsenést hallott, majd hátrabilincselték – és bár fájdalmakra panaszkodott – előállították a kapitányságra. Azonnali orvosi segítséget kért, a mentőket mégis csak 2 óra múltán hívták, és rendőri kísérettel vitték a Baleseti Intézetbe.

A panaszos nehezményezi, hogy bár a rendőröket ő hívta a helyszínre, mert a biztonsági őr rátámadt, ennek ellenére ezzel egyáltalán nem foglalkoztak, a biztonsági őrrel szemben semmilyen intézkedést nem tettek, még csak nem is igazoltatták, és részben négyszemközt hallgatták meg, míg az ő kihallgatása végig a biztonsági őr jelenlétében – ami aligha jogszerűen - zajlott.

Sebestyén Eszter panaszához csatolta a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjában készült MR-leletet. Eszerint súlyos egészségromlásra és maradandó fogyatékosságra utal a nő sérülése – ínszakadás és porcsérülés merült fel.

A hatóság a panaszra egyelőre nem reagált.

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) öttagú tanácsa kedden elutasította a fellebbezést abban az ügyben, amelyben a törvényszék első fokon elmarasztalta Magyarországot, mert megítélése szerint a magyar hatóságok 2011-ben nem vizsgáltak ki megfelelően egy feltehetően rasszista indíttatású fenyegetést. Ezzel az elmarasztaló ítélet jogerőre emelkedett.