A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alapnál (MTVA) jelenleg több mint kétezren dolgoznak, közülük küldenek el 145 embert. Az évie 80 milliárd forintból gazdálkodó szervezet megbízott vezérigazgatója a cég üzemi tanácsának írt levelében a működtetési és munkafolyamatok racionalizálásával, a bérköltség csökkentésének szükségességével indokolta az újabb csoportos leépítést.
Újabb átalakulás várható a közmédiánál, most 129 dolgozó leépítését jelentették be - írta a Népszava 2015 novemberében. 2011 óta több mint ezer alkalmazottól váltak meg, ami Polyák Gábor médiajogász szerint az autonóm újságírás kárára mehet. ( a feltételes mód azóta már némiképp naivságnak is tűnik - a szerk. ) A szakember akkor azt mondta, hogy a közmédia egyértelműen felelőtlenül és bármiféle koncepció nélkül működik, ezt bizonyítja az is, hogy nincs érdemi kontroll az új csatornák - például az M5 és az M6 - indulása fölött, amikre egyébként szerinte anyagi keret sem nagyon lehet. Az Orbán-kormány 2011 és 2015 között 432 milliárd forint közpénzt fordított a közmédiára.
Ez lesz a hatodik nagy elbocsátási hullám az állami médiában 2010 óta. 2011 nyarán és őszén hozzávetőleg 900 embert küldtek el, azóta évenként 100-200 fővel csökkentik a létszámot, de közben sokakat fel is vesznek nagy fizetéssel. A cég összes dolgozójának bére és azok járulékai évente meghaladják a 15-16 milliárd forintot, az MTVA vezetése az ismétlődő elbocsátásokkal ezt az összeget próbálja meg lejjebb faragni.
A Népszabadság információi szerint a mostani leépítés legkevésbé a tévéseket érinti. A tavaly elindított M1 hír és M4 Sport csatorna után a jövő héten kezd az M5 kulturális-ismeretterjesztő csatorna, ezért a hír, a sport és a kulturális szerkesztőségeknél nem lesz elbocsátás. Várhatóan többeket elküldenek a rádiók és a távirati iroda munkatársai közül. A kormány nemrégiben született határozata alapján a rádió belvárosi épületegyütteséből hármat kulturális célra hasznosítanak, kettőt lebontanak, így a még ott dolgozó rádiósok egy részét átköltöztetik az MTVA Kunigunda útjai gyártóbázisára, többeket pedig elbocsátanak. Hetek óta beszédtéma az állami médiában a várható újabb nagyarányú elbocsátás, a lap beszélt a médiaszolgáltatási alap több munkatársával, akik elfogadhatatlannak tartják, hogy az MTVA egyre kevésbé készíttet műsort a saját munkatársaival, és nagy pénzért külső gyártócégektől rendel produkciókat.