Ám a jelek szerint Duterte nem kíván tovább támaszkodni erre a segítségre, ezért felszólította Barack Obama elnököt, hogy vigye haza a „technikai és logisztikai osztagot”. Formálisan arra hivatkozott, hogy csupán kímélni akarja az amerikai kiképzőket, mert attól tart, hogy a radikális szeparatista milíciák elrabolhatják, netán lefejezhetik őket. Megfigyelők szerint viszont a bejelentés egyfajta folytatása a kapcsolatok elhidegülésének, azok után, hogy Duterte korábban számos kirohanást engedett meg magának az emberi jogok miatt aggódó Fehér Házzal szemben, a múlt héten pedig trágár szavakkal illette Obamát. Az amerikai elnök emiatt lemondta a G20-as csúcstalálkozó kapcsán tervezett kétoldalú megbeszélésüket.
Manila korábban az Egyesült Államok legszorosabb szövetségese volt a térségben, s a Kínával területi viták miatt ütköző Fülöp-szigetek valójában továbbra is rászorulna az amerikai támogatásra. Ám a jelek szerint a bűnözés, a kábítószer-kereskedők elleni harcban mindenféle törvényes eljárást elvető Duterte számára fontosabb, hogy külföldről senki ne szólhasson bele lépéseibe, ezért tudatosan lazítja a Washingtonnal fenntartott viszonyt, s ezért nyitott most újabb frontot a Fehér Házzal szemben.
Jolo szigetén az Abu Szajjaf nevű szeparatista csoport folytat hosszú évek óta fegyveres küzdelmet a manilai kormányerők ellen. 2015-ig mintegy 1200 amerikai katona szolgált Zamboanga városban, Jolón és Basilán, azóta számuk jelentősen csökkent.