Orbán Viktor;Országgyűlés;

MTI Fotó: Illyés Tibor

- "Európai blabla" - Orbán szerint Brüsszelben cselre készülnek

A magyar migrációs politika erkölcsileg is megalapozott: a segítséget kell odavinni, ahonnan a bevándorlók jönnek, nem pedig a bajt idehozni - mondta Orbán Viktor hétfőn a parlamentben. 

Most fog eldőlni, hol lesznek "migránstelepek"

A kormányfő azt mondta, "a kvótanépszavazással meg akarjuk változtatni a brüsszeli bizottság által már meghozott döntéseket", amelyek közül kiemelte: felső határ nélküli, automatikus bevándorlószétosztási mechanizmust akarnak megvalósítani, és könnyítenék a családegyesítés folyamatát. Brüsszelnek azonban ez sem elég - folytatta -, "cselre készülnek", mert ha nem boldogulnának a nemzetállamokkal, akkor majd boldogulnak baloldali városokkal. "Most fog eldőlni, hol lesznek migránstelepek" - mondta Orbán Viktor.

A kvótareferendum nemcsak egy országos népszavazás, hanem 3200 helyi népszavazás is, mert Brüsszel terve nemcsak az országot fenyegeti, hanem a településeket is - fogalmazott a miniszterelnök. A kormányfő azt mondta, hibának tartja, hogy Brüsszel naivitással válaszolt a bevándorlás által okozott kihívásokra. A naiv politika bódulatot okoz, elveszi a cselekvőképességünket és bajt hoz a fejünkre. Ma ez a naivitás Brüsszelben általános - fogalmazott. Szerinte nem belső leszámolásra, hanem értelmes vitákra, egységre van szükség Európában.

Orbán Viktor "bejelentette": a  pozsonyi EU-csúcson is fel fog lépni "a naiv és veszélyes" bevándorláspolitika ellen, amely helyett erőt felmutató önvédelmi migránspolitikát javasol. Nem kilépni akarunk, hanem meg akarjuk javítani - mondta az unióról, hozzátéve: Magyarország egy európai hadsereg felállításának gondolatát is támogatja.

MSZP: az unió nem akadálya, hanem megoldása a menekültválságnak 

Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője távolmaradásra szólított fel a kvótareferendumtól hétfőn, a miniszterelnök napirend előtti felszólalására válaszolva. Azt mondta, hogy Orbán Viktor szavaival ellentétben az európai közösség nem akadálya, hanem potenciális és egyedüli megoldása a problémáknak. Tóth Bertalan aljas hazugságnak nevezte az Európai Bizottság hibáztatását a menekültválsággal kapcsolatban, mondván, javaslatukat - amelyről önállóan nem hozhat döntést a testület - a magyar parlament 95 százaléka elutasította.  A politikus szerint a kormányfő nem a valóságról beszélt. Hozzátette: Magyarországon négymillió ember él a létminimum alatt és több százezren dolgoznak közmunkában. Szerinte a kormány oktatás- és foglalkoztatáspolitikájának kudarca a százezer betöltetlen álláshely és a kivándorlók jelentős száma.

LMP: a kormány szűklátókörűen kezeli a migráció problémáját

Az LMP szerint a kormány szűklátókörűen, csak a saját rövidtávú politikai szempontjai alapján kezeli a migráció kérdését - mondta Schmuck Erzsébet, az LMP frakcióvezetője Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalására reagálva hétfőn az Országgyűlésben. Ha ez nem így lenne, akkor a kormány nem kezdeményezte volna az "embereket is hülyének néző", a társadalomban indulatokat, gyűlöletet gerjesztő plakátkampányt. Hangsúlyozta: az LMP súlyos problémának tartja, hogy az Európai Unió nem került közelebb a migrációs válság tartós és a megnyugtató kezeléséhez, és ebben Brüsszel mellett megvan a felelőssége a magyar kormánynak is. "Nem lehet csak Brüsszelre mutogatni" - fogalmazott.Úgy vélte: a menekültválság megoldásához véget kell vetni az erőforrások szélsőségesen egyenlőtlen elosztásának, korlátozni kell a globális kapitalizmust és nem csak látszatharcot kell folytatni a klímaváltozással.

KDNP: az önvédelemnek hatékonynak és emberségesnek kell lennie 

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint a migránsinvázió ( ezt a kifejezést használta Harrach frakcióvezető úr - a szerk.) veszélyezteti mindazt, amit elértek a foglalkoztatás, a bérnövekedés és általában a biztonság területén. Harrach Péter a miniszterelnök napirend előtti felszólalására reagálva kitért arra, hogy az európai keresztény és zsidó vallás értékei nem csupán a vallásos emberek tulajdona. Ezt minden európai a gyökerek miatt "akarva-akaratlanul" vallja, még ha szekularizált világban él is - mutatott rá a kereszténydemokrata politikus, aki kiemelte a saját és a másik ember életének tiszteletét, védelmét, annak sérthetetlen voltát. Ha ez a gondolat jelen van, nem lehet elfogadni egy olyan kultúrát, amelyik az életet nem tiszteli - rögzítette Harrach Péter. Hozzátette: ugyanakkor, ha egy idegen kultúrából érkezett ember elfogadja a törvényeinket, szokásainkat, azzal nincs gond. A tömeggel, amely képtelen integrálódni, azzal van baj - mondta. Önvédelemre van szükség, és a határvédelem ezt jelenti - húzta alá.

Közös európai megoldás nincs, magyar megoldás van

Orbán Viktor szerint ha a kormány várna a migránsválság közös európai megoldására, akkor Magyarország újra célpontjává válna a migránsoknak, akik akadálytalanul költöznének ide. Magyarország - vagyis az egyik uniós tagállam - kormányfője  a napirend előtti felszólalását követő frakciómegszólalásokra reagálva azt mondta, közös európai megoldás nincs, magyar megoldás van, és az működik. A kerítés a brüsszeli tehetetlenség és annak bizonyítéka, hogy nincs nemzetközi megoldás, csak beszéd, szép, elegáns európai blabla. Orbán receptje mindezek helyett: cselekvés, igazi orvosság és erő nemzeti alapon. 

Néhány hete a kormány korrigálta korábbi hibáját, s lehetővé tette, hogy az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt hét évvel álló pedagógusok, minősítési eljárás nélkül a pedagógus I. fokozatból a pedagógus II-be kerüljenek. Mégis „áll a bál”, hiszen 1321 kollégánk nem tud élni ezzel a lehetőséggel, mert elkezdték ugyan feltölteni a portfóliójukat, de nem fejezték be azt. Hogy miért, annak nyilván ezer és egy oka lehetséges. Ezért, sikertelen minősítésre hivatkozva, kizárták őket a kedvezményezettek köréből - írja közleményében Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke.