Ezt a számot korábban Horst Seehoder, a keresztényszocialista CSU elnöke határozta meg, de kitart mellette párttársa, Joachim Herrmann bajor belügyminiszter is. Szerinte az eddigi németországi tapasztalatok alapján kell meghatározni ezt a számot. „Ha megállapodunk abban, hogy nem vehetünk fel többé egymillió menekültet, amint azt az előző évben tettük, akkor felmerül a kérdése annak, akkor mégis hány menekült számára nyújtunk menedéket” – fejtette ki a bajor belügyminiszter.
Herrmann arra is utalt, hogy a korlátozásokat szigorúan be kell tartani. „Ha a 200 001. menekült tenné a lábát Németország területére, s egy biztonságos harmadik országból érkezik, akkor nincs joga arra, hogy menedéket kapjon” – fejtette ki a keresztényszocialista politikus. Az idei évben már túllépték a CSU által meghatározott határt, hiszen januártól augusztus végéig a német belügyminisztérium szerint 256 567 személyt fogadtak be.
Peter Tauber, a kereszténydemokrata CDU főtitkára azonban hallani sem akar felső határról. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungban kifejtette, ha valaki Németországban menedékjogot kér, akkor nem utasíthatják vissza ezt a kérelmet azzal az indokkal, hogy már túllépte a felső határt. „Komolyan vesszük az alkotmányt” – szögezte le Angela Merkel kancellár párttársa.
Az alaptörvény biztosítja a menedékjog megadását azok számára, akiket politikailag üldöznek. Erre azonban nem hivatkozhatnak azok, akik vagy az Európai Unió területéről, vagy egy biztonságosnak vélt harmadik országból érkeztek. Tauber utalt arra, hogy a CSU egyelőre nem állt elő olyan tervvel, amelyből kiderülne, hogyan írná elő törvényben a felső határt. Egyben elutasította a további vitákat is erről a kérdésről.
A vitának azonban aligha szakad vége. Horst Seehofer CSU-elnök a Bild am Sonntagban elmondta, az uniópártok népszerűségvesztése csak akkor érhet véget, ha világos választ adnak arra, hogyan lehet korlátozni a bevándorlók számát.