elbocsátások;Jabil;

Jabil Circiut Tiszaújváros - Fotó: Facebook/Mészáros György

- Százakat kirúg a kormány stratégiai partnere - Cáfol a cég

Több mint hatszáz főt bocsát el a Jabil elektronikai ipari konszern, a kormány egyik stratégiai partnere, amely a gyártás egy részét Tiszaújvárosból Ukrajnába helyezi át. A cég – amely nem először küld el tömegével embereket – korábban munkahelyteremtési támogatásban részesült- értesült a Magyar Nemzet. A cég szerint nincs szó elbocsátásokról.

Az elektronikai gyártással foglalkozó amerikai vállalatnak Európában a tiszaújvárosi a legnagyobb üzeme, és globálisan is a harmadik legjelentősebb. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településen fekvő 54 ezer négyzetméteres gyártócsarnokban 4500 főt foglalkoztatnak. A lapnak a cég legbelsőbb ügyeire is rálátó forrása elmondta, három hónapja 150 ukrán munkás érkezett Tiszaújvárosba, majd a betanításukat követően távozott. Úgy látja, alighanem ez volt a jelenleg is zajló, a következő hónapokban záruló leépítés közvetlen előzménye. Az informátor szerint ez a lépés tovább mélyíti a Borsodra egyébként is jellemző munkaerőpiaci válságot, hiszen a Jabil Circuit Magyarország Kft. a térség egyik legnagyobb foglalkoztatója a Mol Petrolkémia Zrt. (korábban Tiszai Vegyi Kombinát) mellett. Pedig a céghez közel álló forrás szerint a munkahelyteremtésre nemcsak a Fidesz-kormány alatt, hanem korábban a szocialista érában is többször kapott százmilliós nagyságrendű állami támogatást: 2011-ben például hatmilliárd forintnyi munkahelyteremtési támogatást kaptak az államtól, de 2010 és 2013 között összesen 1,2 milliárd forintnyi uniós támogatáshoz is hozzájutottak.

A Jabil Magyarországon 2000, Ukrajnában pedig 2006 óta van jelen, most úgy tűnik, inkább a keleti szomszédnál erősít a régióban a tengerentúli mamutcég. A következő három évben ugyanis Kárpátalján, az ungvári járásban 55 millió dollárt fektet a termelésbe, a már működő üzem közelében újabbat épít, a munkavállalók számát pedig a mostani 2000 főről 4500-5000-re emeli. Jelenleg ez a legnagyobb ukrajnai befektetés, a súlypontáthelyezés pedig összefüggésben állhat a tiszaújvárosi kiszervezéssel és elbocsátással - írta a Magyar Nemzet

A Jabil Circuit Magyarország Kft. jelenleg nem tervez csoportos létszámleépítést. Amennyiben a cég mégis munkavállalók elbocsátására kényszerülne, azt mindig az emberek érdekeit szem előtt tartva teszi - közölte a társaság a sajtóban szombaton megjelent, ezzel ellentétes tartalmú információra reagálva az MTI-vel. Mivel bérgyártással foglalkoznak, ezért növekvő megrendelés esetén a foglalkoztatottak száma is növekszik, ha csökken, akkor elkerülhetetlen a foglalkoztatottak számának csökkenése. Hozzátették: a vállalat arra törekszik, hogy ezeket a helyzeteket mind az üzleti érdekeit, mind a munkatársak érdekeit figyelembe véve oldja meg. A társaság az elmúlt hetekben negyven kölcsönzött, határozott idejű szerződéssel rendelkező munkavállalót küldött el, de a kölcsönző partner tud nekik másik munkát biztosítani. A cég hangsúlyozta továbbá: nem fedi a valóságot, hogy milliárdos állami támogatást kaptak. A Jabil tájékoztatása szerint a tiszaújvárosi gyár 2014-ben kötött szerződést 380 millió forint állami támogatásra, amelyben 2014 és 2018 között a kezdő létszámhoz képest plusz 160 ember foglalkoztatását vállalta. Mivel a létszámtartási kötelezettségét a cég nem tudta tartani, 255 millió forintnál lezárta a szerződést, és a felvett támogatást kamattal együtt visszautalta az államnak - közölte a társaság.

Az MSZP kezdeményezi a parlamentben az iskolatejprogram kiterjesztését annak érdekében, hogy minden diák kaphasson legalább egy pohár tejet vagy annak megfelelő tejterméket a tanítási napokon.