Én abból indulok ki, hogy a gyermekek vagy igazat mondanak, vagy pedig hogyha elmesélnek egy történetet, akkor annak van egy olyan alapja, amitől ők elkezdenek hinni valamit, elkezdenek rettegni valamitől, de ez mindig valami hatására történik. Ebben a történetben pontosan még nem tudni, hogy mennyi az igazság, azt azonban tudom, hogy ez a kislány retteg – magyarázta az ATV stábjának Molnár Margit. A gyermekvédelmi szakember egy nevelőotthonban dolgozik, és az ügyet nyilvánosságra hozó kislány megbízik benne. Molnár Margit azt mondja: hisz a kislánynak és biztos abban, hogy ezzel a fiatallal szemben történtek jogsértések, de elengedhetetlen lenne egy olyan vizsgálat, ami mindezt kideríti.
Az ATV birtokába jutott dokumentumokból kiderül, hogy a jogvédők korában valóban próbáltak a gyermekvédelmi szolgálattól válaszokat kapni az ügyet érintő kérdésekre – például arra, hogy az intézet milyen felhatalmazás alapján korlátozza 100 százalékosan a gyerekek jogait, de választ nem kaptak. A jogvédők ekkor döntöttek úgy, hogy a nyilvánossághoz fordulnak. Herczog Mária gyermekjogi szakértő egy, a "kulisszák mögé be nem látó" társadalom számára mindenképpen döbbenetes jelenségre hívta fel a figyelmet, arról beszélt, hogy egyrészt a zárt intézményekben kódolva van az erőszak, és a szakmában evidencia, hogy vonzzák – akár az iskola, akár a sportegyesület, akár a gyerekotthon – azokat a beteg lelkű embereket is, akik visszaélnek a helyzetükkel, és kihasználják, sőt használják a gyerekeket. Herczog Mária arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarország még mindig ott tart: akár családon belüli, akár intézményi bántalmazásról van szó, a hatóságok a legritkább esetben hisznek az áldozatoknak, különösen akkor, ha gyerekekről van szó.
A fentiekkel összefüggésben múlt pénteken a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság fővárosi kirendeltsége is bejelentést tett, amely alapján a BRFK feljelentés-kiegészítést rendelt el. A beszerzett adatok alapján a rendőrség a tényállás feltárása érdekében büntetőeljárást indított.