Dél-Korea elnöke, Pak Kun Hje még Laoszban erősítette meg, hogy Észak-Korea újabb nukleáris kísérletet hajtott végre. Kim Dzsong Un észak-koreai vezető szerinte „mániákus felelőtlenséggel” cselekszik, s figyelmen kívül hagyja a világ felhívásait, hogy hagyjon fel a nukleáris teszteléssel.
Észak-Korea januárban jelentette be a negyedik kísérleti atomrobbantást, azt követően több ballisztikus rakétakísérletet is végrehajtott, az elszigeteltségben élő, sztálinista országot sújtó ENSZ-szankciókkal mit sem törődve. Három közepes hatótávolságú rakétát épp a minap, a kínai G20 csúcsértekezlet idején lőtt ki. Észak-Korea azt állítja, hogy egy új fejlesztésű nukleáris robbanófejet tesztelt.
Barack Obama amerikai elnök a dél-koreai elnökkel és Abe Sinzo japán kormányfővel is konzultált az észak-koreai atomtesztet követően. Obama következményekkel fenyegette meg a sztálinista államot.
Japán is elítélte az észak-koreai nukleáris robbantást, Inada Tomomi japán védelmi miniszter megerősítette, hogy Phenjan nukleáris tesztet hajtott végre, úgy vélte, valószínűleg nem hidrogénbomba robbant. Abe Sinzo japán kormányfő szerint Észak-Korea fellépését nem lehet tolerálni. Japán vadászgépeket küldött fel a sugárzás mérésére, ahogy Dél-Korea is.
A kínai külügyminisztérium bejelentette, hogy Peking határozottan ellenzi az észak-koreai atomkísérleteket, s felhívta Phenjant, hogy hagyjon fel ezzel a tevékenységgel, ne súlyosbítsa tovább a helyzetet. Szakértők ugyanakkor úgy látják, Peking nem kíván újabb Phenjan-ellenes szankciókhoz hozzájárulni az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Az Újkína hírügynökség kommentárjában azt írta, Észak-Korea sokkolta a világot a nukleáris kísérlettel. Az elemzés szerint azonban Szöul is hozzájárult a feszültség növeléséhez a Koreai-félszigeten azzal, hogy rakétavédelmi rendszert kíván kiépíteni.
Amano Jukija, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) főigazgatója sajnálkozását fejezte ki a kísérleti nukleáris robbantás kapcsán, s emlékeztetett arra, hogy Észak-Korea már számos alkalommal megsértette az ENSZ határozatait. Tegnap az ENSZ Biztonsági Tanácsa napirendjére tűzte az észak-koreai robbantás ügyét.
„Már mindenféle szankciót meghoztak az észak-koreai rezsim ellen, valójában az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea nyomásgyakorlási lehetőségei korlátozottak” – idézte a Reuters a Tokió Egyetem szakértőjét, Kimija Tadasit.
A kaliforninai Middlebury Intézet Korea-szakértője szerint a szeizmikus adatok arra utalnak, hogy ez volt az eddigi legnagyobb erejű észak-koreai atomrobbantás. Legalább 20-30 kilotonnás atomtöltet robbanthatott Phenjan, a dél-koreai hadsereg több mint tíz kilotonnásra becsülte az atomtöltetet, hozzátéve, hogy az előző kísérleteknél kétszer nagyobb erejű bombát robbanthatott Észak-Korea.
A phenjani televízió „technológiai áttörésről” beszélt azt állítván, hogy ballisztikus rakétával is képesek célba juttatni a nukleáris töltetet. A dél-koreai titkosszolgálat úgy véli, ha erre még nem is képes az ország, a technológiai fejlődés nyilvánvaló. A robbantás időzítése nem véletlen: tegnap ünnepelték az országban Észak-Korea alapításának 68. évfordulóját.