Észak-Korea;atomkísérlet;atomrobbantás;

Illusztráció: Thinkstock

- Újabb nukleáris robbantást hajtott végre Észak-Korea

Észak-Korea minden eddiginél nagyobb erejű nukleáris kísérleti robbantást hajtott végre. Amerikai, kínai és európai földrengéskutató intézetek is észlelték a rengést, amely után néhány órával jelentette be Phenjan, hogy végrehajtotta ötödik atomkísérletét. A rengés 5,3-as erejű volt a Richter skálán. Világszerte aggodalmat kelt az egyre agresszívabb észak-koreai fellépés.

Dél-Korea elnöke, Pak Kun Hje még Laoszban erősítette meg, hogy Észak-Korea újabb nukleáris kísérletet hajtott végre. Kim Dzsong Un észak-koreai vezető szerinte „mániákus felelőtlenséggel” cselekszik, s figyelmen kívül hagyja a világ felhívásait, hogy hagyjon fel a nukleáris teszteléssel.

Észak-Korea januárban jelentette be a negyedik kísérleti atomrobbantást, azt követően több ballisztikus rakétakísérletet is végrehajtott, az elszigeteltségben élő, sztálinista országot sújtó ENSZ-szankciókkal mit sem törődve. Három közepes hatótávolságú rakétát épp a minap, a kínai G20 csúcsértekezlet idején lőtt ki. Észak-Korea azt állítja, hogy egy új fejlesztésű nukleáris robbanófejet tesztelt, a

Barack Obama amerikai elnök a dél-koreai elnökkel és Abe Sinzo japán kormányfővel is konzultált az észak-koreai atomtesztet követően.

Japán is elítélte az észak-koreai nukleáris robbantást, Inada Tomomi japán védelmi miniszter megerősítette, hogy Phenjan nukleáris tesztet hajtott végre, úgy vélte, valószínűleg nem hidrogénbomba robbant. Abe Sinzo japán kormányfő szerint Észak-Korea fellépését nem lehet tolerálni. Japán vadászgépeket küldött fel a sugárzás mérésére.

A kínai külügyminisztérium bejelentette, hogy Peking határozottan ellenzi az észak-koreai atomkísérleteket, s felhívta Phenjant, hogy hagyjon fel ezzel a tevékenységgel, ne súlyosbítsa tovább a helyzetet.

„Már mindenféle szankciót meghoztak az észak-koreai rezsim ellen, valójában az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea nyomásgyakorlási lehetőségei korlátozottak” – idézte a Reuters a Tokió Egyetem szakértőjét, Kimija Tadasit.

A kaliforninai Middlebury Intézet Korea-szakértője szerint a szeizmikus adatok arra utalnak, hogy ez volt az eddigi legnagyobb erejű észak-koreai atomrobbantás. Legalább 20-30 kilotonnás atomtöltet robbanthatott Phenjan, a dél-koreai hadsereg több mint tíz kilotonnásra becsülte az atomtöltetet, hozzátéve, hogy az előző kísérleteknél kétszer nagyobb erejű bombát robbanthatott Észak-Korea. 

Az amerikaiak már jól tudják, hogy Donald Trump, a republikánusok elnökjelöltje nem különösebben ért a külpolitikához. Az azonban csak most derült ki, hogy a harmadik párti jelöltként, a Libertariánus Párt képviseletében fellépő Gary Johnson sem jeleskedik a nemzetközi helyzet ismeretében.