kockázati alapok;

- Mutyizás szempontból ígéretes - Alapok rossz kezekben

Ráférne egy alaposabb vizsgálat az uniós forrásokból is támogatott kockázatitőke-alapokra, ugyanis megdöbbentő részleteket tárt fel ezek működéséréről a Figyelő. 

A gazdasági hetilap a 2009 legvégén indult Jeremie alapokat vizsgálta és a Bisnode céginformációs szolgáltató segítségével közel 250 cég adatainak feldolgozásával azt nézték meg, hogy az uniós kockázatitőke-pénzeknek mi lett a sorsa. (Az állami hivataloktól nem sikerült információkat szerezniük.) Megállapításuk szerint a héten a Forbes magazin által feldolgozott, Tombor-Gansperger (korábban Heim) érdekeltségű Morando Zrt. esete, ahol cégháló alakult a pénzek eltüntetésére, nem kirívó, sőt.

Az induló vállalkozásokat is támogató alapok összesen több mint 127 milliárd forint befektethető vagyonnal rendelkeznek, amiből 87 milliárd jött uniós, illetve magyar állami támogatásból. A hetilap elemzéséből azonban kiderült, hogy csak 4-5 alap fektet be profi módszerekkel, jó növekedési potenciállal bíró cégekbe, ezek közül megemlítik az Euroventures-t, a Portfolion-t és a DBH Investment-et. A többi húsz viszont vagy nem is végez érdemi munkát, vagy amit tesznek, azt is rosszul teszik, a lap elemzéséből kiderül, hogy többen mutyigyanúsan fektetnek be.

Az alapkezelők összesen 3 milliárd forint eredményt értek el 2010 és 2015 között, ennek a háromnegyedét viszont nem fektették be újra, hanem az alapkezelők tulajdonosai kivették azt osztalékként. Emellett 5 milliárd forintot kifizettek bérekre és járulékokra, vagyis kirívóan magas volt a működési költség címén elszámolt pénzek aránya. A Figyelő ebből arra a következtetésre jutott, hogy egyes alapkezelők tulajdonosai tetemes pénzeket tettek zsebre.

A cégadatokból az is kiderül, hogy a Jeremie-alapok átlagosan 400 millió forintot fektettek be vállalatonként, és ezeknek a pénzeknek a nagy részét azóta már el is költötték. Így 2015-re összesen 1453 munkahely volt a Jeremie-pénzekből megtámogatott cégekben, vagyis a Figyelő számításai szerint egyetlen munkahely 81 millió forint támogatásba kerül!

Feltűnő, hogy minden harmadik támogatott cégnek nem volt árbevétele még 2015-ben sem, és elgondolkodtató, hogy a teljes mezőny tavaly 7,8 milliárd forint veszteséget hozott létre. Összesen 35 cég volt a nyereséges a 249-ből.

A jövő mutyizás szempontból sajnos továbbra is ígéretes: hamarosan egy 50 milliárd forintos, és egy másik 100 milliárd forintos program is rendelkezésre fog állni. Az előbbit a kutatási hivatal (NKFIH) és az MFB indítaná, utóbbi pedig a mostani Jeremie program utóda lenne.

A nemzetközi kiskereskedelmi láncok elleni újabb támadásra készül Orbán Viktor. Legalábbis hét eleji lengyelországi látogatása alkalmával rossz emlékű időket idéző kijelentéssel utalt a multikra, majd hozzátette, a kiskereskedelemben is meg kell teremteni a nemzeti tőke túlsúlyát. A szakemberek szerint, ha a kormány valóban ismét durván beavatkozik a piaci folyamatokba, annak súlyos következményei lesznek.