Olaszország;Renzi;

- Eldől a miniszterelnök sorsa

Olaszországban november 15. és december 5. között rendezik meg az alkotmánymódosításról szóló referendumot. Előzőleg októbertől decemberig tartó népszavazásról volt szó. Ez derült ki Matteo Renzi televíziós beszédéből. A miniszterelnök megerősítette a RAI közszolgálati csatornának adott interjújában, hogy a népszavazás végkimenetelétől teszi függővé politikai jövőjét. A kormány szerint az alkotmánymódosítás révén stabilabbá válik a belpolitika, s véget vet a második világháború utáni gyakori kormányváltások időszakának.

Renzi korábban azt is közölte, hogy 2018-ban mindenképpen parlamenti választást rendeznek hazájában. (Olaszországban a kormányzat dönthet a parlamenti választás dátumáról.) A miniszterelnök augusztusban maga is elismerte, hogy korábban úgy foglalt állást, az alkotmányról szóló referendumon saját sorsáról is népszavazást rendeznek. „Már elmondtam, mit teszek akkor, ha a nemek győznek” – jelentette ki akkor.

A felmérések alapján távolról sem tűnik biztosnak, hogy a referendumon az igen voksok győznek majd. Sőt, az utóbbi hetekben készült felmérések már inkább az elutasítást valószínűsítették. Ez összefügg azzal, hogy folyamatosan csökken a Renzi által fémjelzett Demokrata Párt népszerűsége. A kormánypárt több felmérés szerint a populista Öt Csillag Mozgalom (M5S) mögé került, s a regionális választások is megerősítették Beppe Grillo tömörülésének térnyerését.

Renzi 2014 óta tölti be az olasz kormányfői tisztséget. Választást azonban ő maga sosem nyert meg, hanem Enrico Letta tisztségét vette át, lényegében egy belső puccs révén. Reformok sorát ígérte, ezekből azonban nem sok valósult meg. A brit Spectator hasonlata szerint olyan, mint egy latin szerető, aki szépet-jókat ígér, gyönyörű mondatokat fogalmaz meg, de aztán vajmi kevés valósul meg mindezekből.

A referendum elsősorban a választási rendszer átalakítását érinti, lényegében azt jelenti, hogy megvonnak minden jogkört a szenátustól. Bár minden olasz abban érdekelt, hogy stabilabbá váljon a belpolitika, a referendumot alighanem sokan egyfajta bizalmi szavazásnak tekintik, s csak azért is a kormány tervei ellen voksolnak. Amennyiben sikertelen lesz a népszavazás, vagy az olaszok elutasítják azt, Matteo Renzi ígéretet tett arra: lemond. Ugyanakkor az országnak most a legkevésbé sem lenne szüksége belpolitikai bizonytalanságra.

A Citi elemzése szerint a népszavazás újabb komoly fenyegetést jelent Európa számára, hiszen eldőlhet Matteo Renzi sorsa. Amennyiben megszavazzák a reformokat, úgy a miniszterelnök némi időt kap a fellélegzésre. Ha viszont elutasítják azt, akkor Itália ismét politikai anarchiába süllyed, kormányozhatatlanná válik. Amint egy olasz lap megjegyezte: Itália a „Renxitet” kockáztatja. Több elemző úgy látja, hogy erre minden esély meg is van. Az euroszkeptikusok ugyanis úgy értékelhetik: eljött az ő idejük. A helyzet drámai. A legutóbbi részleges önkormányzati választáson az Öt Csillag Mozgalom a húszból 19 várost hódított el, köztük Virginia Raggi új polgármester személyében Rómát is.

Olaszországban egyébként a többség ellenezne egy az Európai Unióból való kilépésről szóló referendumot. 51 százalék ellenzi a népszavazást, 42 százalék viszont támogatná annak kiírását. A leginkább a bevándorlásellenes, jobboldali radikális Északi Liga hívei körében népszerű a referendum gondolata: 79 százalék támogatna egy az Italexitről szóló népszavazást. A legjobban viszont a kormányzó Demokrata Párt (PD) hívei ellenzik, majdnem ugyanilyen arányban: 78 százalékuk hallani sem akar népszavazásról.

Frontálisan ütközött Vlagyimir Putyin kormányautója Moszkvában. A Kutuzovszkij sugárúton tért át a forgalommal szembeni irányba egy másik autó, és a Mercedes szemből ütközött a kormányzati BMW-vel - írta a 24.hu.