elismerés;SOS gyermekfalvak;Asztúria hercegnője-díj;

- Elismerés az SOS Gyermekfalvaknak

Az SOS Gyermekfalvak nemzetközi szervezete kapta a spanyol Nobel-díjnak is nevezett Asztúria hercegnője-díjat az egyetértés (concordia) kategóriában - jelentette be döntését a zsűri kedden Oviedóban.

A testület indoklásában kiemelte, hogy a világ 134 országában működő hálózat mintegy 70 éve elkötelezett a hátrányos helyzetű gyerekek és fiatalok segítésében. Úttörőnek számító elvei még inkább érvényesek olyan pillanatokban, amikor a nemzetközi konfliktusok veszélybe sodorják a legsérülékenyebbeket - hangsúlyozta a zsűri.

Az SOS Gyermekfalvak mozgalmat Hermann Gmeiner (1919-1986) indította útjára Ausztriából a második világháború után, 1949-ben, felismerve, hogy a rendezett családi háttér nélküli gyerekek és fiatalok a legkiszolgáltatottabbak. Gmeiner azzal a céllal hozta létre az első SOS-gyermekfalut az ausztriai Imstben, hogy az árván maradt vagy elhagyott gyerekek a családi környezethez legjobban hasonlító körülmények között nevelkedhessenek.

A nemzetközi hálózathoz mára 134 országban, köztük Magyarországon, 570 gyermekfalu tartozik, amelyekben csaknem 59 ezer gyerek talált gondoskodásra.

A kitüntetést, amely egy Joan Miró világhírű képzőművész által tervezett szoborral és 50 ezer euróval (15 millió forint) jár, ősszel adja át Oviedóban egy ünnepi gálán VI. Fülöp spanyol király.

Komplex vizsgálat indítására tett előkészületeket az ÁNTSZ a Heves megyei azbesztszennyezés ügyében - tudtuk meg egy birtokunkba került hivatalos levélből. Egy ilyen vizsgálat tisztázná az összefüggést a Lőrinci és Zagyvaszántó területén található egykori eternitgyár működése és a helyiek nagyszámú daganatos megbetegedése között. A betegek közül többen pert indítottak az állam ellen, a két éve húzódó jogvita csütörtökön folytatódik. A bizonyítási eljárás során kiderült: az egész országban nincs olyan kompetens műszaki szakértő, aki meg tudná vizsgálni, hogy a gyár technológiája zárt rendszerű volt-e; a '70-es évekből előkerült jegyzőkönyvekből ugyanis ennek ellenkezője olvasható ki.