A lap információi szerint az elítélt csaló úgy játszotta ki a magyar hatóságokat, hogy a karib-tengeri Saint Kitts és Nevis hatóságától szerzett be erkölcsi bizonyítványt. Ez azért lehetséges, mert a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) a kötvényvásárló „állandó vagy szokásos tartózkodási helye szerinti ország" hatósága által kiállított, igazolást kér, vagyis nem az állampolgárságának megfelelő – jelen esetben orosz – szervektől. Ez pedig könnyen kijátszható: elég egy adóparadicsomban lévő lakcímre bejelentkezni.
A Belügyminisztérium korábban hevesen tagadta a vádakat, hogy bűnözők is vehetnek letelepedési kötvényt. A tárca szerint azok, akik a kötvény vásárlását kérelmezik, négyszeres szűrőn esnek át: ellenőrzi őket a BÁH, a Terrorelhárítási Központ, az Alkotmányvédelmi Hivatal és a rendőrség.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda most is tagadta a lap állításait, Dömötör Csaba parlamenti államtitkár komolytalan állításokon alapuló cikknek minősítette az írást. Szerinte a cikk meg nem nevezett külföldiekre hivatkozik, és így nehéz komolyan venni. A Belügyminisztérium már több esetben beszámolt a biztonsági előírásokról - emlékeztetett az államtitkár, kifejtve: többek között elmondták, hogy a kötvények vásárlóit többszörösen szűrik, többek között a rendőrség, a nemzetbiztonsági szervek és a Terrorelhárítási Központ is. Ha valaki méltatlannak bizonyul a letelepedési kötvény vásárlására, akkor az engedély visszavonható a jogszabályok értelmében - jegyezte meg Dömötör. Hozzáfűzte, hogy a korábbi 8 helyett 30 nap áll a hatóságok rendelkezésére, és az eljárás a kérelmező családtagjaira is vonatkozik.
A letelepedési kötvényekről lapunk már korábban megírta, hogy július 1-től eltörölte a kormány a szabályozásból azt a korábbi kitételt, miszerint a kötvényt jegyző külföldiek először csak tartózkodási engedélyt kapnak, és csak fél év tartózkodás után kapják meg a letelepedési engedélyt. Ez azt jelenti, hogy az EU-ban szabad mozgást biztosító engedélyt akár 30 nap alatt meg lehet szerezni, ami egyszerű és gyors eljárásnak számít a konkurens országok hasonló programjaihoz képest.
Miközben egyébként a kormány az októberi 2-i kvótanépszavazás miatt csúcsra járatta a menekültellenes propagandát, 16 ezer pénzes külföldinek tette lehetővé a magyarországi letelepedést a kötvényprogramon keresztül.
A Magyar Nemzet a cikkben azt is írja, hogy az egyik letelepedési kötvényt forgalmazó cég, az Arton Capital Kft. tulajdonosa, Balogh Radosztina az egyetemi társa volt Rogán Antalnak, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszternek a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen. A lap információja szerint ma is kapcsolatban vannak, találkozni is szoktak.
Tegnap a Népszava is megírta, hogy Garamvölgyi Balázs, a bahreini tiszteletbeli konzul, akivel Orbán Ráhel és férje, Tiborcz István "elkávézgatott ", és "csokit evett" még tavaly szeptemberben, kapcsolatban áll az Arton Capital nevű céggel, amely Afrikában és arab országokban árul kötvényt. Ezt a konzul maga is elismerte. A céggel való kapcsolatra utal az is, hogy az angol nyelvű African Business májusi számában Garamvölgyi interjút adott, azt ecsetelve, mennyivel többet nyújt a magyar letelepedési kötvény, mint bármely más EU-s országé. Hiszen Magyarországon elég a pénzt befizetni, ami mellett nem kell ingatlant venni, sőt, még csak az országban tartózkodni sem. Cserébe az arab vagy afrikai vásárló hozhatja a teljes családját, szüleit, gyerekeit, és mind szabadon utazhatnak és üzletelhetnek az EU-ban.
A konzul az Indexnek kifejtette, nem érdekelt semmilyen letelepedési kötvényes cégben, az Arton Capital csupán arra kérte, hogy segítsen a munkában, gyűjtsön olyanokat, akik Magyarországon telepednének le. Ehhez hozta létre az Eubond.org-ot. Elmondása szerint ez volt az egyetlen ilyen eset, más kötvényes cégnek nem segített. Ellenben a diplomata nem tagadta, jutalékot kap az általa szerzett ügyfelek után.