paksi atomerőmű;Paks 2;

FOTÓ: Népszava

- Paks 2 - Puhul Brüsszel álláspontja?

Már ősszel döntés születhet a paksi atomerőmű-bővítés uniós engedélyezése ügyében.

Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért (PM) EP-képviselője a Népszabadságnak azt mondta, hogy a kormány kénytelen lesz elfogadni azt az uniós érvelést, amely szerint a beruházás jelentős állami támogatást tartalmaz – magyarán nincs esély rá, hogy a piacon megtérüljön, és a kiadások illetve a várható bevételek különbségét az állam fogja kiegyenlíteni – az Európai Bizottság (EB) ugyanakkor tudomásul veszi, hogy projektre a magyar energiapiac egyensúlya miatt szükség van.

A lap úgy tudja: a Paks 2 engedélyezése esetén Ausztria, Luxemburg és több nemzetközi civil szervezet is az Európai Bírósághoz fordulhat. Az állami támogatás mellett a nemzetközi tender elmaradása miatt indított kötelezettségszegési eljárás ügyében is várható döntés. A Paks 2 beruházás kivitelezését ugyanis pályázat nélkül kapta meg a Roszatom orosz cég. A 10 milliárd eurós (napi árfolyamon 3100 milliárd forintos) orosz hitelből és 2,5 milliárd eurós (775 milliárd forint) magyar forrásból épülő új blokkok kivitelezésében az orosz-magyar szerződés értelmében legalább 40 százalékban magyar cégek vehetnének részt. Ha Brüsszel ragaszkodik ahhoz, hogy a beruházás kivitelezésében nemzetközi pályázatot kell kiírni, az is előfordulhat, hogy a magyarországi vállalkozások aránya csökkenhet.

A szakemberek arra is figyelmeztettek, az orosz hitel nagy részét mindenképpen orosz cégek kapnák, de a magyar adófizetők állnák az építkezés és a későbbi veszteséges működés költségeit.

"Képviselő úr írásbeli kérdésének címe hadilábon áll a magyar nyelv szabályaival. Természetesen a miniszterelnök semmilyen viszonyban nem áll vagyontárgyakkal, így Mészáros Lőrinc vagyontárgyaival sem" - válaszolta Dömötör Csaba a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára Szabó Szabolcs írásbeli kérdésére, amely úgy hangzott: milyen vagyoni, illetve gazdasági kapcsolatban áll Orbán Viktor Mészáros Lőrinccel.