Putyin;G20;G20 csúcstalálkozó;

A kínai elnök fogadta az új brazil államfőt, Michel Temert Hangcsouban FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Globális bizonytalanság a G20-csúcs előtt

A kínai Hangcsouban holnap kezdődik a G20-as csúcstalálkozó, a világ legfejlettebb és feltörekvő államainak idei összejövetele. Kína, a világ második legerősebb gazdasági hatalma első alkalommal házigazdája a Huszak tanácskozásának.

A nemzetközi gazdasági együttműködés erősítése, a globális növekedés ösztönzése, s a környezetvédelem is a középpontban áll majd a kínai G20-as tanácskozáson. Hszi Csin-ping kínai elnök szerint a nemzetközi közösség Kínába vetett bizalmát jelzi, hogy Hangcsouban rendezik meg a tanácskozást, mint a tanácskozást üdvözölő közleményében írta, egy új ipari forradalom, a globális növekedés új szakaszának kezdete előtt áll a világ, s a G20-ak hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az államok meg tudják ragadni a történelmi lehetőséget.

Tizenkilenc állam - Argentína, Ausztrália, Brazília, Dél-afrikai Köztársaság, Dél-Korea, Egyesült Államok, Franciaország, India, Indonézia, Japán, Kanada, Kína, Mexikó, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Oroszország, Szaúd-Arábia, Törökország -, valamint az Európai Unió vezetői vesznek részt a kétnapos csúcstalálkozón, amelynek margóján számos fontos kétoldalú megbeszélést is lebonyolítanak a politikusok. A G20 kezdetben a pénzügyminiszterek és a jegybankelnökök konzultációs fóruma volt, a nemzetközi pénzügyi válság közepette, 2008-ban Washingtonban rendezték meg első alkalommal a legmagasabb szinten. Míg a legfejlettebb államok G8-as fórumára a Krím annektálása óta nem hívják meg Oroszországot, idén is G7-es keretben üléseztek, a G20 tanácskozására Vlagyimir Putyin orosz elnök is hivatalos. Több nem G-20-tag fejlődő ország, így Laosz, Csád, Szenegál, Thaiföld, Kazahsztán és Egyiptom is részt vesz a megbeszélések egy részén.

Barack Obama amerikai elnök ma érkezik Kínába, a G20-as csúcs előtt kétoldalú tárgyalásokat folytat Hszi Csin-ping kínai államfővel. A jövőre távozó amerikai elnöknek valószínűleg ez lesz az utolsó kétoldalú megbeszélése a kínai vezetővel. Obama a G20 margóján várhatóan Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is külön megbeszélést folytat, a kölcsönös szándékot Washingtonban és Moszkvában is megerősítették, a formátumot és az időpontot még nem jelölték meg. Az amerikai elnök várhatóan vasárnap délelőtt folytat kétoldalú tárgyalást Recep Tayyip Erdogan török államfővel. A G20-csúcs előtti fehérházi tájékoztatás szerint a hangcsoui tanácskozás témái között lesznek a Dél-kínai-tenger körüli feszültségek, területi viták is. A házigazdák ugyanakkor nagyon szeretnék, ha e kérdések nem kerülnének napirendre a világgazdasági kérdésekre fókuszáló csúcson. Obama a tervek szerint minden tárgyalásán kiáll majd a csendes-óceáni partnerségi megállapodás mellett. A 12 tagot tömörítő szabadkereskedelmi egyezmény véglegesítése a demokrata elnök hátralévő hivatali idejének egyik legfontosabb prioritása, különösképpen, hogy mind a demokrata, mind a republikánus elnökjelölt fenntartásait fogalmazta meg a TPP-vel és a többi szabadkereskedelmi megállapodással kapcsolatosan.

Theresa May brit kormányfő első alkalommal vesz részt G-20-as tanácskozáson, ahogy a csütörtökön sietve beiktatott brazil elnök, Michel Temer is. May várhatóan kifejti a Brexittel kapcsolatos brit álláspontot, több kétoldalú tárgyalást folytat, így Obama elnökkel és a kínai államfővel is külön találkozik. Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) főigazgatója, aki szintén hivatalos a kínai csúcsra, előzetesen a Reutersnek hangsúlyozta, hogy a globális gazdasági növekedés törékeny, gyenge, s ígéreteknél többet kellene tenni a globális kereskedelem fellendítéséért.

Tiszta a levegő
A pekingi vezetés igyekezett megfelelő körülményeket teremteni, hogy a világ legszennyezettebb metropolisainak listáján 43. helyet elfoglaló város a szebbik arcát mutassa, több mint 220 gyárat leállítottak, a helyi lakosságnak szabadságot, kedvezményes üdülési lehetőségeket kínáltak, hogy enyhítsék a szmogot és a zsúfoltságot a tanácskozás idejére.

A spanyol parlamentben újra szavaztak tegnap Mariano Rajoy beiktatásáról. A konzervatív Néppárt (PP) miniszterelnök-jelöltje szerdán, az első fordulóban nem szerezte meg az abszolút többséget, 176 igen szavazat kellett volna ahhoz, hogy Rajoy kormányt alakíthasson. A PP 137, a középjobb Ciudadanos párt 32 és a Kanári-szigeteki Koalíció egy szavazata azonban kevésnek bizonyult, s ugyanez lett a végeredmény tegnap a második szavazásnál (másodszorra elvileg elegendő lett volna az egyszerű többség, azaz 11 ellenzéki képviselő tartózkodása).