Az ellenzéki politikus pénteken, pártja fővárosi népszavazási kampánynyitó eseményén, a Dunán horgonyzó Zsófia rendezvényhajón mondott beszédét azzal kezdte: a jövőt nem a menekültek tömege, hanem a kormány veszélyezteti azzal, hogy az iskolákban alávetettségre, a hatalomban nem kételkedő emberekké neveli a gyermekeket. Kiemelte, a kabinet a "félelem írmagját" akarja elvetni a lelkekben, bezárkózásra int és minden idegenben az ellenséget láttatja. "A kormány ellenséget keres, hogy azt legyőzve az óvó karjaiba rohanjuk, én pedig óvom önöket attól hogy mindezt elhiggyék!" - mondta.
A DK ugyanis azt gondolja, Magyarországot és Európát az tette naggyá, hogy képes volt saját kultúrájába beilleszteni más kultúrákat, más hiteket, vagyis nyitott volt, és ezzel gazdagodott, nem pedig szegényebbé vált - fejtette ki Gyurcsány Ferenc. A volt kormányfő álnépszavazásnak nevezte a referendumot, mivel szerinte az abban szereplő kérdés már eldőlt, amikor Orbán Viktor idén február 20-án, az Európai Tanácsban aláírta a menekültek kötelező befogadásáról szóló határozatot. Gyurcsány Ferenc szerint a miniszterelnök a "lebukástól való félelmében" kezdeményezte a népszavazást négy nappal később.
A DK vezetője a referendum elsőszámú tétjének nevezte, hogy Magyarország az európai közösségben marad-e. Szerinte ugyanis Orbán Viktornak csak addig van szüksége az unióra, amíg az "onnan érkező támogatásokat ellopva" gyarapítani tudja "saját pereputtyát". "Én fel szeretném önöket szabadítani a félelmek ordas súlya alól, és azt szeretném, ha átlátnának a szitán" - mondta, majd arra kérte hallgatóságát, hogy védjék meg azt az európai valóságot, amely a jobb élet reményét kínálja. "Ha nem Berlin és Párizs, akkor Moszkva és Ankara? Ez lenne Magyarország jövője és reménysége?" - kérdezte.
Gyurcsány Ferenc aláhúzta: Orbán Viktor a népszavazással másodsorban el akarja titkolni, hogy az elmúlt években nem kormányzott, Magyarország rosszabb hely lett, mint amilyen hat éve volt. Példaként említette erre az iskolák elvételét az önkormányzatoktól, az egészségügy helyzetét, valamint azt, hogy kormánypárti politikusok "szemrebbenés nélkül lopnak". "Korábban a lopás bűnnek számított, ma a lopás a norma" - fogalmazott.
Megjegyezte, ha a népszavazás eredményes és sikeres lenne, akkor Orbán Viktor úgy értelmezi majd azt, hogy felhatalmazást kapott az "országdúlás" folytatására. Ha viszont eredménytelen és sikertelen lesz, akkor a kormánynak távoznia kell, a DK ezért továbbra is mindenkitől azt kéri, hogy ne lépjen bele Orbán Viktor "ósdi csapdájába" és otthonmaradásával fejezze ki bátorságát, Európa iránti elkötelezettségét - fejtette ki Gyurcsány Ferenc.
Az otthonmaradás egy szavazat egy normális európai országra - fogalmazott. Azt mondta: sok tekintetben fontosabb is a referendum egy parlamenti választásnál, mert az nem csak a következő négy évről, hanem az ország történelméről szól. A voksolás jelentősége lehet még emellett, hogy megnyithatja az ellenzéki siker lehetőségét a 2018-as parlamenti választásokra - mondta, majd hozzátette, "2006-ban győztünk utoljára, ideje hogy újra győzzünk".