Mark Zuckerberg, a Facebook alapítójának közreműködésével készült műholddal robbant fel csütörtökön a SapceX hordozórakétája a floridai Kennedy űrközpont indítóállomásánál. Mint megírtuk, a Falcon 9 rakéta még kilövés előtt (a tervek szerint a mai napon szerették volna az űrbe juttatni), gyújtásának tesztelésekor robbant fel, személyi sérülés szerencsére nem történt. A robbanásról egy videofelvétel is felkerült a világhálóra, a beszámolók szerint olyan erős volt, hogy még a több mérfölddel arrébb lévő épületek is beleremegtek. A videón az látható, ahogy a rakéta szinte azonnal teljesen megsemmisülve lerobban a kilövőállomásról.
A robbanás pontos okát még nem tudják. Elon Musk, a SpaceX alapítója annyit közölt, hogy a baleset valószínűleg üzemanyagtöltés közben történt. Az oltásban az űrrepülőtér saját katasztrófavédelmi egységei is segítettek, a kilövőállásban is komoly károk keletkeztek, az okok felderítésére pedig részletes vizsgálatra lesz szükség. Egyébként nem ez volt az első eset: a SpaceX tavaly is elveszített egy hordozórakétát, akkor a kilövés után robbant fel, egy merevítőrúd eltörése okozott problémát.
A Falcon 9 most az izraeli AMOS-6 műholdat vitte volna magával, amelyre a Facebook 95 millió dollárt költött, összesen pedig majdnem 200 millió dollárba került. A műhold feladata a szubszaharai régióban sok helyen hiányzó internetszolgáltatás biztosítása lett volna, amellyel Zuckerberg régi álmát váltotta volna valóra. A történelmi jelentőségű beruházás azonban éveket is csúszhat. A szombati kilövés emellett azért is nagy jelentőségű lett volna, mert most először juttattak volna műholdat "újrahasznosított" rakétával a világűrbe: a Falcon 9-et korábban már sikeresen kilőtték, igaz akkor "csupán" annyi volt a feladata, hogy egy óceánon lebegő platformon landoljon.
Mark Zuckerberg - aki épp Afrikában tartózkodott a baleset idejében, hogy vállalkozókkal, kormánytisztviselőkkel és programfejlesztőkkel találkozzon - a Facebook-on azt írta: nagyon csalódott volt, amikor meghallotta a hírt, mivel ez a műhold a rengeteg vállalatnak, de mindenki másnak is lehetővé tette volna a kapcsolódást a földrészen.