Tudomány;baktérium;Ideonella sakaiensis;műanyag lebontás;

Fotó: Thinkstock

- A baktérium, ami megmenti a Földet

Hatalmas problémákat okoz a bolygónkon felhalmozódott, elképesztő mennyiségű műanyag szemét. Csak az óceánokba évente nyolcmillió tonna szemét kerül, és akkor még nem beszéltünk a szárazföldi szeméttelepekről.

Néha úgy tűnik, ha akarnánk, akkor sem tudnánk tőle megszabadulni. Egy új baktérium viszont végre segíthet - írja az Independent. A japán Keio Egyetem kutatói által felfedezett különleges baktérium képes lebontani a műanyagot, ami egyébként magától a természetben sok évszázad alatt is alig változik, nemhogy lebomlana.

Az Ideonella sakaiensis elnevezésű baktérium enzimjei segítségével egyszerűen vízre és szén-dioxidra bontja a műanyagot. A kutatók műanyag szeméttelepek közelében bukkantak rá, eddig nem is ismertük, egyes vélemények szerint nem is olyan rég alakulhatott ki, válaszul a rengeteg műanyagra a természetben.

A baktérium meleg helyen hat hét alatt lebont egy vékony PET műanyagot, és a tervek szerint új hulladékfeldolgozási módszerek kialakításához használhatjuk majd fel.

A Budapesti Zsidó Hitközség Rabbisága a Facebook-oldalán közölte, hogy határozottan tiltakozik az ellen, hogy az Országos Zsidó Egyetem mellett néhány méterre egy muszlim imaközpont épül. Már hónapok óta dolgoznak a munkások a Gutenberg téren, hogy elkészüljön az egyik legnagyobb muszlim központ Budapesten - értesült ugyanis az ATV.