oktatás;botrány;tüntetés;tanév;

Népszava fotó/Molnár Ádám

- Botránnyal indul a tanév

Újabb kinevezési botránnyal kezdi a 2016-2017-es tanévet a továbbra is átalakulófélben lévő Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik). Most a szegedi Deák Ferenc Gimnázium élére neveztek ki olyan intézményvezetőt, akit sem a tantestület, sem pedig a diákok nem látnak szívesen. Miután az iskola vezetésére kiírt pályázatot érvénytelennek nyilvánították, a tankerület önkényesen választott egyet a három jelölt közül: a posztra Kis Gábor korábbi igazgató, Gáspár Róbert angoltanár, valamint Faragó Klára, a Kisteleki Tankerület addigi vezetője pályázott.

A totális állami iskolairányításban folytatják a korábbi gyakorlatot: emlékezetes a Budai Nagy Antal Gimnázium vagy a kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium ügye, de már bebizonyosodott az is, hogy nem csupán a Klik-es iskolákban, de a nemzetgazdasági tárca irányítása alá tartozó szakképzésben sem mennek másként a dolgok: legutóbb például az Egri Kereskedelmi, Mezőgazdasági és Vendéglátóipari Szakközépiskolában történhetett meg, hogy az állami fenntartó érdemi indoklás nélkül utasította el az egyetlen érvényes pályázattal rendelkező, a tantestület által támogatott igazgató-jelöltet. Az ügy hátterében az állhatott, hogy a pályázó részt vett a kockás inges oktatási tiltakozásokon.

A Klik a Deák Ferenc gimivel kapcsolatban is azt tartotta a leglogikusabb lépésnek, hogy a közvetlenül érintettek körében legnépszerűtlenebb jelöltet nevezzék ki igazgatónak: Faragó Klára pályázatát csupán hárman támogatták a 76 fős tantestületből. Az iskola diákjai bányais sorstársaik példáját követve, "Kiállás a Deákért" címmel ma délután öt órára demonstrációt hirdettek az épület elé. Mint írták, a megmozdulással a döntéshozók tudtára akarják adni, hogy nekik fontos tanáraik véleménye.

Nemcsak az önkényes kinevezésekkel és a szakmai és társadalmi konszenzust nélkülöző átalakításokkal adja azonban a kormány az oktatási szakma és a társadalom tudtára, mit gondol az együttműködésről, a szolidaritásról. A kormánypárti vezetésű fővárosi önkormányzat lényegében kiszorította a DiákFeszt nevű jótékonysági rendezvényt Budapestről: egy hónappal azután, hogy engedélyezték a diákoknak, hogy a Margitszigeten tartsák meg a fesztivált, a rendőrség az utolsó pillanatban visszavonta a területfoglalási engedélyt, mivel az önkormányzat hirtelen építkezésbe kezdett a szigeten. A fesztiválra szeptember 1-3. között került volna sor, így egybeesett volna a Független Diákparlament diákjai által szervezett "Plusz 2 nap Nyár" mozgalommal, amelyben arra kérik a résztvevőket, hogy szeptember 1-én és 2-án ne menjenek iskolába, ezzel is tiltakozva az oktatásban uralkodó állapotok ellen. Az önkéntes tevékenység miatt igazolást is adtak volna a résztvevő diákoknak, a DiákFeszt jelképes összegű belépőjéből összegyűlt pénzzel pedig a hátrányos helyzetű gyerekeket segítő Igazgyöngy Alapítványt támogatták volna. A fesztivál helyett a tanévkezdés napján villámcsődületet tartanak délután öttől a Hősök terén.

A diákok mellett a pedagógusokkal sem bánik kesztyűs kézzel a kabinet, lényegében teljes bizonytalanságban kell megkezdeniük csütörtöktől a tanítást. Bár Pölöskei Gáborné Klik-elnök országjárásba kezdett, hogy személyesen világosítsa fel az intézményvezetőket az újdonságokról, úgy tudjuk, egy-egy ilyen értekezleten semmivel sem tudhatnak meg többet az igazgatók annál, mint amennyit Pölöskeiné a kormány napilapjában (Magyar Idők) egy hete már elmondott. Vagyis hogy az új tankerületi központok csak januárra épülnek ki, noha az eddig sem a működésképességéről híres állami fenntartó tanév közbeni átalakítása újabb és újabb aggodalmakat szül.

Továbbra is fennáll a méltatlanság a tavasszal jogerősen felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt gyömrői polgármesterrel, Gyenes Leventével szemben, így hiába mondott le korábban tisztéről, majd nyert ismét a vasárnapi időközi polgármester-választáson, tisztségét nem tarthatja meg - közölte Tarnai Richárd Pest megyei kormánymegbízott hétfőn.