Brazília;Dilma Rousseff;szenátusi meghallgatás;visszautasított vádak;

- Visszautasította a vádakat Dilma Rousseff

A felfüggesztett brazil elnök, Dilma Rousseff visszautasította a vele szemben felhozott vádakat szenátusi meghallgatásán. Úgy fogalmazott, hogy azokkal a bűnökkel, amelyekkel „igaztalanul, megvádolták”, nem követte el. 

Rousseff több ízben is megismételte azt az általa korábban többször is hangoztatott állítást, amely szerint valójában „puccsal” távolítják el a hatalomból politikai ellenfelei. Ők „nem veszik figyelembe 54 millió választó akaratát”, akik 2014-ben rá adták voksukat az elnökválasztáson.

A felfüggesztett elnökasszonyt azzal vádolják, hogy megszépítette a költségvetési adatokat, s a kongresszus hozzájárulása nélkül vett fel hiteleket, hogy befoltozza a költségvetési lyukakat a választási kampány közepette. Májusban a parlament úgy döntött, 180 napra függeszti fel hivatalából. Múlt csütörtökön indult meg az alkotmányos vádemelési eljárás keretében a szenátusi per, melynek során hétfőn kapott első ízben szót a brazil elnök.

Ez volt az utolsó esély arra, hogy maga mellé állítsa a szenátorokat. Előzőleg a Rousseff védelmében felszólalt tanúk állították, semmiféle törvénytelenség nem történt. Ha bűnösnek találják, végleg megfosztják a hatalomtól Roussefet, s eddigi alelnöke, a május óta ideiglenes államfőként tevékenykedő Michel Temer tölti ki 2018-ig szóló hivatali idejét. Csakhogy Temerre is korrupció árnya vetül.

A szenátusi eljárás kapcsán valószínűleg szerdán lesz a zárószavazás, amelyen 54 szenátor voksa lenne elegendő ahhoz, hogy leváltsák a felfüggesztett brazil elnököt.

Komoly humanitárius katasztrófa fenyeget Moszulban, ahonnan akár egymillió ember is elmenekülhet a következő hónapok folyamán. Elsősorban az iraki kurd régió kerülhet rendkívül súlyos helyzetbe.