kvótareferendum;levélben szavazás;

Nagyszeben/Románia - Fotó: Thinkstock

- Indul a levélben szavazási hajsza

Mától küldi ki az NVI annak a 264 ezer magyarországi lakóhellyel nem rendelkező választónak a csomagját, aki levélben akar szavazni október 2-án. A határon túli magyarok szeptember 17-én 16 óráig vetethetik fel magukat a levélben szavazók névjegyzékébe.Tóth Zoltán választási szakértő szerint azzal, hogy a külföldön dolgozó magyarok nem voksolhatnak levélben, a joggyakorláshoz való jogot is sérti a kormány.

Már átadta a postának a Nemzeti Választási Iroda (NVI) azt a 224 ezer szavazólapot tartalmazó csomagot, amit a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező, de október 2-án voksolni akaró választónak levélben küldenek el. A kvótareferendumon az eddigi adatok szerint 264 ezren akarnak levélben szavazni. Van, aki postán kérte a csomagot, mások személyesen veszik át azokat a külképviseleteken. A népszavazáson való részvételre szeptember 17-én 16 óráig jelentkezhetnek a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező állampolgárok, így még biztosan változik a szám. A nagy borítékot - ahogyan a 2014-es országgyűlési választáson is - biztonsági ragasztócsíkkal kell leragasztani, amely szintén a küldemény része, így a hivatalos szervek szerint abból nem lehet sérülésmentesen szavazatot kivenni vagy beletenni. A levélben leadott szavazatoknak postán a választást megelőző szombat éjfélig kell megérkezniük az NVI-hez, de lehetőség van a szavazatot leadni külképviseleten, illetve egyéni választókerületi székhelyen is.

Az ellen, hogy a külföldön dolgozó vagy tanuló, ám magyarországi lakcímmel rendelkezők miért nem voksolhatnak úgy, mint a határon túliak, a választási eljárási törvény módosítása óta folyik a vita. A Fidesz a törvény kiterjesztését rendre megakadályozza, legutóbb múlt hétfőn kellett határozatképtelenség miatt berekeszteni a rendkívüli parlamenti ülést, amelyen a kormánypárti képviselők meg sem jelentek. Több százezer érintett választópolgár választójoga sérülhet így, hiszen mint Tóth Zoltán választási szakértő emlékeztetett: a szabályok nemcsak a szavazategyenlőség alkotmányos elvét, hanem a joggyakorláshoz való jogot is sértik. A parlamenti választások idején az Alkotmánybíróság azzal érvelt, azért lehet eltérés a szavazás módjában a kettős állampolgárok és a külföldön dolgozók között, mert eltérően is szavaznak: a magyar lakcímmel nem rendelkező kettős állampolgárok csak pártlistákra, a külföldön dolgozó, de magyar lakcímmel rendelkező nagykorúak pedig pártlistákra és egyéni képviselőre is. Tóth szerint az Ab határozata már akkor is nyíltan szembement az alaptörvénnyel, ráadásul az alkotmányossá tett diszkrimináció semmilyen népszavazás ügyében sem állhat meg. A kvótareferendumon ugyanis már nem lesz különbség a szavazatok között, a kettős állampolgároknak és a külföldön dolgozóknak is ugyanazt a kérdést teszik fel, és a szavazatuk is ugyanannyit ér majd.

Sok vagy kevés
Az NVI adatai szerint augusztus elején 261 ezer külhoni, magyarországi lakcímmel nem rendelkező szavazópolgár szerepelt a választói névjegyzékben. Augusztus 25-re 264 340-re emelkedett ez a szám. Az október 2-i kvótanépszavazásra szeptember 17-ig lehet regisztrálni. Ha az augusztusban tapasztalt iramban, azaz hetente ezerrel nő a regisztráltak száma, akkor sem éri el a 300 ezret, miközben a könnyített honosítással már több mint 800 ezren szereztek új magyar állampolgárságot az utóbbi években - közülük mintegy 700 ezer szavazókorú.
Nyilván, 300 ezer voks befolyásolhat egy szoros szavazást, de ez esetben feltevődik a kérdés: mennyi az annyi? A külhoni, állandó hazai lakcímmel nem rendelkező szavazók száma ugyanis megnöveli az összes választásra jogosult létszámát, így a népszavazás érvényességéhez szükséges (az összes választó 50 százaléka plusz 1 fő) létszámot is. Az augusztus 26-i adatok szerint a magyarországi lakcímmel rendelkező magyar állampolgárságú szavazók száma 7 999 699 volt, ehhez jön még a 264 340 külhoni, hazai lakcímmel nem rendelkező szavazópolgár. Így a valasztas.hu adatai szerint jelenleg összesen 8 264 039 szavazó jogosult részt venni a referendumon. Vagyis a hétvégi számok szerint több mint 4 millió, pontosan 4 132 020 szavazónak kellene elmennie és érvényesen szavaznia október 2-án, hogy a kormány népszavazása érvényes legyen.
Mivel a 2014-es parlamenti választás tanulságát levonták a külhoni ügyintézők - akkor az utolsó percig komoly munkába és propagandába került az új állampolgárok regisztrációjának megszervezése -, azóta az állampolgársági dokumentumokkal együtt megkapják a névjegyzékbe vételi kérelmet is az új állampolgárok. Ennek ellenére az elmúlt két évben igencsak kevéssel módosult a regisztráltak száma. A 2014-es választások idején 193 793-an voltak, vagyis mintegy 70 ezres volt a bővülés, ami nem azt igazolja, hogy rendkívül nagy lenne az érdeklődés a külhoniak körében a népszavazás iránt.
Nem is pusztán a környező országokban, kisebbségben élő magyarokról van szó, az NVI adataiból látszik, az összes kontinens, szinte minden országából van jelentkező. Nyilván legtöbben Erdélyből, ahol a magyarság 1,3 milliós közösséget alkot. Innen múlt hét végéig 114 ezren, Szerbiából 29 ezren, olyan országokból, ahol tiltott a kettős állampolgárság - Szlovákia vagy Ukrajna - 12 572-en regisztráltak.
G. M.



A korrupciós botrányok és a végiggondolatlan tervek miatt sok településen csalódtak a szociális szövetkezetekben, a kormány pedig nem támogat civil szociális foglalkoztatási formákat. Végeredményként a Voldemort-botrány legnagyobb kárvallottjai a halmozottan hátrányos helyzetű, piaci munkára alig alkalmas tízezrek.