A tilalmat eddig harminc francia tengerparti városban vezették be, s a rendőrség érvényt is szerzett a tiltásnak. Ezek a tilalmak érvényben maradnak mindaddig, amíg valaki meg nem fellebbezi, akkor azonban a legfelsőbb bírósági döntés számít irányadónak. Ez pedig azt jelenti, hogy a rendőrség a jövőben senkit nem kötelezhet arra, hogy vegye le az egész testet befedő fürdőruhát.
Az államtanács tegnap nyilvánosságra hozott döntése szerint a Villeneuve-Loubet-i határozat "komolyan és egyértelműen törvénytelenül sértette a szabad mozgást, a szabad vallásgyakorlást és egyéni szabadságjogok gyakorlását". Az állásfoglalás szerint az alsóbb szintű bíróságoknak nincs jogosítványuk az egyéni szabadságjogok korlátozására, csak bizonyított súlyos fenyegetettség esetén.
A burkiniviselés tilalma megosztja a francia társadalmat. Nagy vitát váltott ki a fotó, amelyen Nizzában egy muzulmán nőt a burkini felső részének levételére köteleztek a rendőrök. Az Emberi Jogok Ligája (LDH) kérte ki a bírói testületek véleményét a burkini viselésének tiltásával kapcsolatosan. Patrice Spinosi, az LDH ügyvédje szerint visszakérhetik a pénzüket azok, akikre a rendőrség pénzbüntetést szabott ki. Az Amnesty International üdvözölte a döntést, az emberi jogi csoport európai igazgatója, John Dalhuisen szerint az államtanács "húzott egy vonalat a strand homokjában", eddig és ne tovább. "Ez a tilalom nem a nők jogainak védelmében született, nem a közbiztonságot erősíti, hanem emberek megalázására teremt alkalmat" - idézte a BBC Dalhuisen nyilatkozatát. Közvélemény-kutatások szerint ugyanakkor a franciák többsége támogatta a burkini tilalmát.