hulladék;perrendtartás;Igazságügyi Minisztérium;

- Egyeztetésre hívta a pártok frakcióit az IM

Az Igazságügyi Minisztérium (IM) szeptember 2-ára, péntekre hívta egyeztetésre a pártok frakcióit, hogy áttekintsék az önálló közigazgatási bíráskodás újbóli szabályozását.

A szaktárca közleményében kiemelte, a kormány célja, hogy a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően olyan professzionálisan működő - a Kúria alatt elhelyezkedő - közigazgatási felsőbíróság jöjjön létre, amely a végrehajtó hatalmat kellő hatékonysággal ellenőrizni tudja, és biztosítja a jogbiztonság érdekében az egységes és magas színvonalú joggyakorlatot.

Az IM emlékeztetett: Trócsányi László miniszter már az Országgyűlés igazságügyi bizottsága előtti 2014. június 3-i miniszterjelölti meghallgatásán célként jelölte meg a közigazgatási bíráskodás újraszabályozását. A közigazgatási perrend létrehozása céljából az IM kodifikációs nagybizottságot hozott létre, amelyben valamennyi jogászi hivatásrend képviseltette magát. A közigazgatási perrendben szereplő közigazgatási felsőbíróság létrehozása érdekében a bírósági szervezeti törvények módosítása is szükséges - írták.

Az önálló közigazgatási bíráskodás megteremtése a rendszerváltás elmaradt adóssága - áll az IM közleményében.

Megírtuk: Valamennyi demokratikus ellenzéki párt tiltakozik, miután kiderült: egy új, úgynevezett közigazgatási bíróságot hozna létre a kormány, és itt dönthetnének a legtöbb állami vagy kormányzati intézmény működésének jogszerűségéről, valamint arról, mit lehet eltitkolni az állampolgárok elől (például, hogy mi számít közérdekű adatnak és mi nem). A stratégiai kormánykabinet által kedden, Handó Tünde (Szájer József fideszes EP-képviselő felesége) jelenlétében és meghallgatásával jóváhagyott javaslatot a kabinet csütörtökön szintén támogatásáról biztosította. Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének egyetértése azért furcsa, mert a Trócsányi László igazságügyi miniszter nevével fémjelzett tervezet szerint a hatósági döntések elleni fellebbezések, a közérdekű adatokért indított perek és a választási ügyek mind az új testület elé kerülnének.

Lásd még: Saját bíróság is kell a Fidesznek?

Nem vesz részt az ötpártin az MSZP
Az MSZP nem támogatja majd Országgyűlésben a közigazgatási bíróság létrehozását, és a törvényjavaslatról összehívott ötpárti egyeztetésen sem vesz részt - közölte Tóth Bertalan.
A frakcióvezető szerint a Közigazgatási Bírósággal a Fidesz az állami szervek számon kérhetőségét akadályozná meg, hiszen a javaslat szerint ez a testület dönthetne a Médiatanács, a Magyar Nemzeti Bank, a Közbeszerzési Döntőbizottság és a Nemzeti Választási Bizottság döntéseivel kapcsolatos jogvitákban. Azaz a vádlott a saját családtagjaiból választhatná ki az esküdteket.

 

Hosszabb távon demográfiai, családpolitikai megoldásokkal kezelné a munkaerőhiányt Orbán Viktor miniszterelnök.