Háled al-Obeidit már jó ideje támadják korrupciós vádakkal, s a tegnapi szavazáson a képviselők több mint fele szavazott felmentésére – jelentette a Fox News hírcsatorna. Pedig két éve, amikor Haider al-Abadi iraki kormányfő a tárca élére állította, döntését épp azzal indokolta, hogy minden korábbinál határozottabb, korrupcióellenes fellépést vár el tőle, mert az - ismerte el a politikus – minden ízében áthatja az iraki haderőt. A kormányhadsereg gyöngesége és szétziláltsága kétségkívül jócskán hozzájárult ahhoz, hogy 2014 óta az önálló muzulmán kalifátus létrehozását céljaként kitűző Iszlám Állam (IS) jelentős területeket tudott elfoglalni az országban, illetve a szomszédos Szíriában.
Az elmúlt hónapokban viszont kissé változott a helyzet: a nyugati, mindenekelőtt amerikai légi támogatást is kihasználva az iraki kormányerők, illetve északon a kurd csapatok több körzetből kiszorították a terrormódszereiről hírhedtté vált IS alakulatait. Friss jelentések szerint Kvajara város elfoglalásával a kormányhadsereg már körülbelül 75 kilométerre közelítette meg Moszult, amely a legnagyobb, immár két éve IS-kézen levő település Irakban.
Alig néhány hete al-Abadi egy másik miniszterétől is meg kellett, hogy szabaduljon: az iraki kormányfő akkora belügyminisztere kényszerű lemondását fogadta el, annak a felháborodás-hullámnak a nyomán, amelyet a Bagdadban és környékén elszaporodott, véres IS-merényletek váltottak ki.