megállapodás;Kolumbia;FARC;gerillák;

- Történelmi lépés, érik a kolumbiai béke

A dél-amerikai kontinens leghosszabb fegyveres konfliktusára tettek pontot a kolumbiai kormány és a (Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők) FARC gorillák között tegnap megszületett megállapodásával.

Több mint hatvan év harc és négy évig tartó, Norvégia és Kuba által közvetített béketárgyalási folyamat kellett ahhoz, hogy a felek véglegesítsék a megállapodás szövegét. A kolumbiai kormány és a gerillacsoport közötti békeegyezményt várhatóan szeptemberben írják alá, és október elején népszavazásra terjesztik, jelentette be tegnap Havannában a tárgyalásokat segítő Kuba és Norvégia képviselője. A közös nyilatkozat szerint a ” kormány és a FARC delegációja végleges megegyezésre jutott a konfliktus rendezési tervének minden pontjáról és a tartós béke megteremtéséről Kolumbiában”.

A kolumbiai konfliktus nem csupán Latin-Amerika, hanem egyben a világ egyik legrégebb óta zajló felkelése, amelynek során mintegy 220 ezer ember vesztette életét, és millióknak kellett elhagyniuk otthonaikat.

A Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erőket (FARC) 1964-ben alapították azzal az egyáltalán nem titkolt céllal, hogy megdöntsék a regnáló jobboldali kormányzatot és marxista rendszert honosítsanak meg az országban. Manuel „Biztoskezű” Marulanda volt az alapító, aki azt követően hozta létre a gerillaszervezetet, hogy a bogotai kormány támadást intézett az országban működő kommunista csoportok ellen.

A kezdeti években kevésbé volt véres a konfliktus, ugyanis a FARC csak az 1980-as és ’90-es években vált igencsak komoly erővé, miután a kábítószer-kereskedelem megkerülhetetlen tényezőjévé vált és ezáltal jelentős anyagi háttérre tett szert.

A megállapodás jelentőségét mutatja, hogy Barack Obama amerikai elnök is azonnal telefonon gratulált Juan Manuel Santos kolumbiai elnöknek.

A békemegállapodás jóváhagyása az októberi népszavazáson azonban nem garantált. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a lázadókkal való megállapodás hívei és ellenfelei egyaránt 31 százalékos támogatottságot élveznek.

Függetlensége kikiáltásának 25. évfordulóját ünnepelte nagyszabású katonai parádéval Ukrajna. Az igazi ünnepi hangulat azonban elmaradt, az ukrán lakosság egyre inkább kiábrándult, s a nemzetközi diplomáciai elmozdulások sem kedveznek a kijevi kormányzatnak illetve az ország integrációs törekvéseinek.