kiskereskedelem;NGM;

- Három éve bővül a kiskereskedelmi forgalom

Idén júniusban 5,7 az év első öt hónapjában 5,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, így már három éve tart a forgalom bővülése Magyarországon. Nemzetközi összehasonlításban a magyar kiskereskedelmi forgalom növekedése júniusban éves alapon negyedik leggyorsabb volt az Európai Unióban, jelentősen meghaladva annak 2,4 százalékos átlagát – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.

2016 júniusában az igazítatlan és a naptárhatással igazított adatok is egyaránt 5,7 százalékos kiskereskedelmi forgalombővülést mutatnak éves alapon. 2010 januárja óta 17,5 százalékkal, 2014 év elejétől pedig 14,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon, amivel hazánk a régiós országok között is előkelő helyet foglal el.

A forgalom összetevőit tekintve a nemélelmiszer-kiskereskedelem júniusi 9,7 százalékos növekedésével tovább folytatódott a három éve tartó bővülés. Ebben a teljesítményben komoly szerepet játszhatott – a nemzetközi tendenciáknak megfelelően – a csomagküldő szolgálatok forgalmának jelentős emelkedése, amely az interneten végrehajtott vásárlások számának növekedését tükrözi. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a statisztika a nemélelmiszer-kiskereskedelembe sorolja az egyre népszerűbbé váló online élelmiszerrendeléseket is. Júniusban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem forgalma így is 3,4 százalékkal nőtt.

A kiskereskedelmi forgalmi adatok megerősítik, hogy a háztartások vásárlási kedve visszatért, miután jövedelmi kilátásaikat sokkal pozitívabban látják. Ezt alátámasztják az első negyedéves GDP-adatok is. A fogyasztás számottevő 2003 óta nem látott mértékű, közel 5 százalékos bővülése figyelhető meg.

A lakosság vásárlóerejét támogatja egyebek mellett a növekvő keresetek, az élénkülő foglalkoztatás, valamint a mérsékelt inflációs környezet is. Várakozásaink szerint az idén tovább folytatódik a kiskereskedelem bővülése és ezzel párhuzamosan a háztartások fogyasztásának növekedése, amelynek hátterében több tényező áll. Egyrészt a kedvező munkaerő-piaci folyamatokkal összhangban tovább javul a családok jövedelmi helyzete.

Másrészt az alacsony inflációs környezet növeli a bérek reálértékét. Harmadrészt, a kormányzat intézkedései is támogatják a fogyasztás élénkülését. A személyi jövedelemadó 1 százalékpontos csökkentésének köszönhetően összességében több mint 100 milliárd forint marad a háztartásoknál. Ezen túlmenően a kétgyermekes családi adókedvezmény fokozatos emelése is támogatja fogyasztás bővülését.

Ukrajna, Litvánia és Észtország után Szlovákia is úgy döntött, hogy az Uber működését lehetővé tevő szabályozást készít. A szlovák kormány célja, hogy legalizálja a sharing economy vállalatait, és kihasználja az ebből fakadó gazdasági előnyöket.