park;XIII. kerület;Papp László;bokszlegenda;

FOTÓK: MTI/BRUZÁK NOÉMI

- Papp László teret kapott Angyalföldön

Fákkal, virágokkal, gyepszőnyeggel, különleges vízrendszerekkel díszített park viseli mostantól a XIII. kerületben a hallhatatlan Papp László nevét.

A térre, amelyet a Kassák Lajos utca-Huba utca sarkán lévő korábbi parkoló helyén alakítottak ki, 100 millió forintot költött a szocialista vezetésű önkormányzat. A területen megújult a közvilágítás és két vízarchitektúra is létesült. Az egyik csiszolt gránit, melyen a lefolyó vízfilm alkot csobogó és csillogó felületet. A másik architektúrában mészkő kockán áttörő párafelület díszíti és hűsíti a teret.

Papp Lászlót az egész ország a magáénak tekinti, de ő mindenek előtt XIII. kerületi volt - fogalmazott a park átadásakor Tóth József polgármester. Ifjú korában szívta magába a mások iránti szolidaritás és részvét érzését. Szegény család gyermekeként emelkedett a legnagyobbak közé, és soha, egyetlen pillanatra sem felejtkezett meg arról, hogy honnan érkezett a magyar sporttörténelem halhatatlan alakjai közé - tette hozzá a polgármester.

Arra emlékeztetett, hogy Papp László focizott az angyalföldi grundokon, édesapjával ökölvívó mérkőzésekre járt. A világon az első ökölvívó volt, aki egymást követően háromszor nyerte el az olimpiai aranyérmet: 1948-ban Londonban, 1952-ben Helsinkiben, 1956-ban Melbournben. 95 alkalommal képviselte Magyarországot nemzetközi versenyeken.

1926-ban a Visegrádi utcában született, majd kisebb kitérők után 1932-ben költözött a család az akkori Fóti út, a mai Kassák Lajos utca 48. szám alá. Emlékét a ház falán domborműves emléktábla őrzi.

Az Idősek Klubja előtt, a Karmelita templom mellett kialakított 650 négyzetméteres parkban a bajnok emlékét - akit idén 15 éve avattak a kerület díszpolgárává - Lelkes Márk, Cserny-díjas szobrászművész egész alakos bronz szobra őrzi.

Bayer Zsolt szerint a kitüntetése körüli botrány nem is az ő személye, hanem a magyar kormány ellen irányul. A szélsőjobboldali publicista nem foglalkozik azzal, hogy mind több szaktekintély mond le állami elismeréséről az ő lovagkeresztje miatt. A tiltakozók száma már meghaladta a 80-at, Snétberger Ferenc például úgy látta, az adományozó mellett a díjazottak határozzák meg egy díj értékét. Eközben a Bayert felterjesztő alapítvány elnöke, nem is tudott a jelölésről, s a díjazásról is csak a lapokból értesült, nem ért vele egyet.