Angela Merkel nehéz napok előtt áll, hiszen pénteken az Európa nyugati felén felettébb keményfejűnek tartott visegrádi országok kormányfőivel, Bohuslav Sobotka cseh, Orán Viktor magyar, Beata Szydlo lengyel és Robert Fico szlovák kormányfővel tárgyal. Jelenleg mintha méhkashoz hasonlítana az EU, amit az is jelez, hogy Fico csütörtökön este még Vlagyimir Putyin orosz elnökkel vacsorázik.
Mi lehet Merkel célja azzal, hogy Prágát kiemeli a visegrádi partnerek közül, s külön tárgyal Sobotkával? Állhat-e a megosztás szándéka mögötte? A V4-ek egységesen utasították el a kvótarendszert. Prágának 2691 menekültet kellene befogadnia Brüsszel elképzelései alapján. Bár Merkel Milos Zeman államfővel is tárgyal, aki gyakorta nem túl szalonképes kijelentésekkel véteti észre magát, a prágai Vár urának véleménye aligha változik meg a menekültkérdésben.
Ő számos erőteljesen muzulmánellenes kijelentést tett már. Jellemző, hogy májusban az államfő szóvivője fogadta a német euroszkeptikus párt, az Alternatíva (AfD) bajorországi tartományi vezetőjét, a cseh gyökerekkel rendelkező Petr Bystront, aki támogatásáról biztosította a cseh elnököt a kvótarendszert elutasító magatartásában. Bár Németországban alig ismerik őt, Csehországban számos interjút adott.
Zeman jól ismert elutasító álláspontjáról, ugyanakkor a napokban a nála mérsékeltebb Bohuslav Sobotka is a Právo című lapban úgy foglalt állást, kormánya nem szeretné, hogy „erős muzulmán közösség alakuljon ki” hazájában. Nyilvánvaló, hogy Merkel szeretne némi elmozdulást Prága álláspontjában, hiszen szeptemberben Berlin és Mecklenburg-Előpomeránia tartományokban is választást rendeznek, s a diplomáciai siker a CDU esélyeit is javíthatná. Valószínűtlen azonban, hogy Sobotkát sikerülne rávennie arra, változtasson eddigi véleményén a menekültválság kapcsán.
Csehországban úgy vélik, hogy a látogatás elsődleges témája nem is a menekültkérdés lesz. Zuzana Livcová, a prágai Nemzetközi Ügyek Társaságának elemzője a Mladá fronta Dnesnek elmondta, nem ez a témakör dominál majd, ám ez „természetesen nem jelenti azt, hogy ne kerülne szóba”. Szerinte a menekültkérdésben nincs is akkora különbség a cseh és a német álláspont között, mint ahogyan ezt a média sugallja. Berlin és Prága egyetértenek abban, hogy intézkedésekre van szükség a menekültáradat megállítására, a különbség csak a bevándorlók szétosztásában rejlik.
A csütörtöki látogatás idejére szinte felbolydult a cseh főváros. A kormányhivatal elé a német kancellár hívei szerveznek megmozdulást, hogy kifejezzék rokonszenvüket Angela Merkel politikájával, s azzal, hogy – amint a szervezők fogalmaznak - humánusan, mindenfajta cinizmus nélkül kezeli a menekültválságot. Tüntetést szervez viszont a szélsőjobboldali Hajnal (Úsvit) nevű párt, a Blokk az Iszlamizáció Ellen nevű jobboldali radiális csoportosulással karöltve.
Merkel első ízben látogat el a cseh fővárosba azóta, hogy 2013-ban újraválasztották a német kormány élére. Kancellárként 2005 óta harmadjára tesz hivatalos látogatást Prágában, ahol 2012-ben járt utoljára. Bohuslav Sobotka 2014-ben és 2015-ben látogatott el Berlinbe.